Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtalık iltihabı nasıl teşhis edilir?

11,081
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtalık iltihabı nasıl teşhis edilir?

Karın ağrısı, ateş veya normal bir jinekolojik muayene için gelmiş olan kadın öncelikle cinsel öyküsü ve şikayetleri açısından değerlendirilir. 

Cinsel öyküsünde birden fazla partner ile ilişkisi olan, genital hijyeni çok iyi olmayan kadınlarda pelvik hastalıktan, yani yumurtalık iltihabından şüphelenilebilir. Bunun dışında muayene özellikle pelvik hastalık düşündüren özel bulgular vardır. 

Kadınlarda yumurtalık iltihabının belirtileri hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için videomuzu izleyin: Yumurtalık iltihabı belirtileri nelerdir?

Jinekolojik muayene sırasında rahim hareketlerinin ve dokusunun ağrılı olması, yumurtalıkların ağrılı olması yumurtalık iltihabının belirtisi olabilir. 

Bunun yanı sıra alınan vajinal kültürlerde birtakım mikroorganizmaların üremesi, yapılan kan testlerinde lokositin çıkması, ultrason kontrolünde karında serbest sıvının izlenmesi tanıya yardımcıdır. Muayenede kadın vajinal muayenede akıntının olup olmaması, hassasiyetinin olup olmaması konusunda değerlendirilir; tanıtı değerlendirme ve mikroorganizmanın saptanması için değişik kültürlerin yanı sıra klemidye ve mikroplazmaya yönelik kültürler veya taze preparat incelemesi de tanıda kullanılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat