Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurta nasıl tüketilmeli?

3,018
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurta nasıl tüketilmeli?

Yumurtanın besin öğelerinden maksimum derece faydalanabilmek için aslında pişirme yöntemi kadar pişirme süresi de son derece önemlidir. Yumurtanızı ister haşlanmış, ister omlet, menemen, çılbır şeklinde tüketebilirsiniz. 

Yumurta için en iyi pişirme yöntemi haşlamadır. Maksimum 8 - 12 dakika olmalıdır. Yumurta 12 dakikadan fazla haşlandığında yumurtanın çevresinde bir sülfür halkası oluşur. Bu siyah bir halkadır. Sülfür, demirin vücuttaki emilimini olumsuz ölçüde etkiler. Bu nedenle buna dikkat edilmesi gerekir. 

Yumurta omlet, menemen şeklinde de yapılabilir ancak pişirme yöntemine baktığımızda yumurtaya yağ eklenmemesi önemlidir. Çünkü zaten yumurtanın içerisinde belli bir yağ oranı mevcuttur. Bu nedenle yumurtaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağından daha fazla yağ eklenmemesi gerekir. Yumurta yapılırken katı yağ kullanılmamalıdır. 

Yumurtanın uzun süre pişirilmesi ne yazık ki besin öğelerini kaybetmesine neden olur. Uzun süre pişirilen yumurta B grubu vitamin öğelerini kaybeder, sindirilebilirliği zorlaşır. 

Yumurta, demir içeriği düşük olan sebzelerle birlikte pişirildiğinde,  ıspanaklı ya da pazılı yapıldığında besleyiciliği artar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat