Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurta alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

1,069
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurta alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yumurtayı satın alırken ve kullanırken özellikle dikkat etmemiz gerekenlere baktığımızda öncelikle tabii ki taze olup olmadığına bakmak gerekir. Yumurtayı marketleden aldığınızda mutlaka doğru sıcaklıklarda saklanıp saklanmadığını kontrol etmeniz gerekir. 

Saklama süresi

Yumurta alındıktan sonra 1 - 2 hafta boyunca buzdolabı şartlarında saklanabilir. Çiğ yumurta ise -18 derece sıcaklık sağlanırsa, 1 yıl boyunca saklanabilmektedir. Yumurtayı almadan önce tabii ki üretim ve son kullanma tarihlerine de bakmak gerekir. 

Yumurta alındıktan sonra buzdolabına koymadan önce yıkamamanız gerekir. Yumurta mümkünse kendi kabında saklanmalıdır. Ayrıca buzdolabı kapları kullanılmamalıdır. Çünkü kontaminasyon dediğimiz bir bulaşma söz konusu olabilir. 

Yumurtayı kullanmadan hemen önce yıkayabilirsiniz ancak buzdolabında koymadan önce yıkamamalısınız. Çünkü yumurta yıkandığında gözenekleri açılır ve gözenekleri açıldığında yumurtanın içerisine maalesef farklı mikroorganizmalar girebiliyor. 

Yumurtanın çiğ olarak tüketilmesinin zararları

Yumurta çiğ olarak tüketilmemelidir, mutlaka pişirilmelidir. Çünkü çiğ yumurtada salmonella riski artar. Bu da vücutta tabii ki zarara ve çeşitli hastalıklara neden olur. Bu nedenle yumurta pişirilmemelidir.

Yumurtayı hazırlayacağınız süre iki saati geçiyorsa, bu süre içerisinde mutlaka buzdolabında saklamanız önerilir. Hazırlarken 2 saati geçmesin veya yumurta ile hazırladığınız herhangi bir besini 2 saatten fazla dışarıda tutmayın. Pişirdikten sonra da soğutup mutlaka buzdolabında muhafaza edin. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat