Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yüksek kolesterolü olanlar nasıl beslenmeli?

9,556
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yüksek kolesterolü olanlar nasıl beslenmeli?

Kanda kolesterol düzeyini etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bunlardan en önemlileri, beslenme alışkanlıkları, genetik etmenler, stres durumu, şişmanlık ve fiziksel aktivite durumudur. Stres gibi faktörler LDL'yi (kötü huylu kolesterol) yükseltirken düzenli yapılan egzersiz ise LDL'yi düşürmektedir. Yüksek kolesterolü olan kişilerin çoğunluğu, nasıl beslenecekleri konusunda kafa karışıklığı yaşarlar. Bazıları et tüketimini çok katı şekilde kısıtlarken zeytinyağını kalp dostu olduğu için bol bol tüketirler. 


Yüksek kolesterolü olan pek çok kişinin yumurtayı hayatlarından tamamen çıkarttıkları söz konusudur. Sadece sebze ile beslenenler de buna örnektir. Bu katı kurallar kişiyi çabucak sıktığı için ve kişilerde stres yarattığı için kolesterol seviyelerini normal seviyeye getirmede umduklarını bulamazlar. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak işin püf noktasıdır. 

Örneğin; et, balık, tavuk, hindi, köfte gibi et grubunda yer alan besinlerin tüketiminde önemli olan miktar ve sıklıktır. Yüksek kolesterol sıkıntısı olan bireylerin kırmızı eti hayatlarından tamamen çıkartmaları kesinlikle yanlıştır, kırmızı et yasak değildir. Kalp sağlığının korunması açısından kırmızı et (yağsız) haftada 1?2 kez tüketilmelidir. Haftanın 2 günü (hatta balık mevsiminde 3 gün) balık tercih etmek, diğer kalan günlerde de tavuk, hindi gibi beyaz et tüketilmelidir. 

Beyaz etin miktarı kırmızı ete göre biraz daha fazla olabilir ama miktarların kişiden kişiye göre değiştiği, ihtiyaçlara göre belirlendiği unutulmamalıdır. Yumurtadan korkulmamalı, kişinin doktoru ve diyetisyeni tarafından aksi bir durum söylenmedikçe (özel sağlık durumları dışında) haftada 4 kez hatta bazı kişilerde her gün 1 tam yumurta tüketilebilir. Yumurtanın yağsız pişirilmesi önemlidir, mutlaka haşlanmış olması gerekmemekle birlikte yağsız omlet veya yağsız menemen şeklinde de tercih edilebilir. 

Yüksek kolesterolün tedavisinde toplam yağ tüketiminin günlük ortalama 3 yemek kaşığını geçmemesine özen gösterilmelidir. Tüketilen yağın miktarı kadar çeşidi de kolesterol dengesini sağlamak açısından oldukça önemlidir. Örneğin; tereyağı, kaymak, margarin ve iç yağlar doymuş yağ asitleri içermektedir. Bu tür yağların tüketilmesi kütü huylu kolesterol (LDL) artışına ve kalp hastalıkları oluşum riskinin artmasına sebep olmaktadır. Bu yağ çeşitleri tercih edilmemelidir. Süt ve süt ürünleri hayvansal kaynaklı besinler olduğundan tüketim miktarı ve sıklığı önem taşımaktadır. Zeytinyağı ile ilgili yapılan pek çok çalışma kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini kanıtlamıştır, uygun miktarda tüketilebilir. Sebze, meyve, tam tahıllı ürünler gibi posa içeriği yüksek olan besinler günlük beslenmemizde uygun miktarlarda bulunmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat