Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yüklü olan ticari araçlarla viraj alırken nelere dikkat etmeliyiz?

806
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yüklü olan ticari araçlarla viraj alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yüksek ve yüklü olan ağır vasıta araçlarda en sıkıntılı konulardan biri viraj almaktır. Araç, yüklerinden dolayı oldukça ağırlaşır. Yerden yüksek olmasına rağmen neredeyse bütün amortisörler ve yaylar lastiğin üzerine çok ciddi bir baskı oluşturur. Bir koşu olarak düşündüğümüzde, bir insan koşarken düz gittiğinde farklı bir tepki, o hızla dönmeye çalıştığında farklı bir tepki ile karşılaşır, ayağı her an kayabilir. Aynı durum yüklü olan yüksek araçlarda da çok ciddi oranlarda geçerlidir.

Araç yüklüyse aracın fren performansı ciddi manada düşer. Araç, normalde dönebildiği hızlarda aynı virajı dönemeyecektir. U şeklinde bir dönüş düşünürsek eğer; boşken rahat bir U çizebilen bir aracın tam yüklüyken çizeceği U daha büyük olacaktır. Dönüş çapı ciddi oranda artacaktır. Ticari araçların otomobillere göre dönüş çapının daha keskin olamaması nedeniyle, bir otomobile göre dönüş çapı ciddi oranda daha büyüktür. Bunların hepsini hesaba kattığımızda, araç yüklüyken, viraja normal girdiğimizden daha düşük hızlarda ve daha temkinli girmeliyiz, viraj çizgisini çok önceden düşünmeliyiz. Yüklü araçlarda aracı mümkün olduğunca yavaşlatmak ve viraja mümkün olduğunca yumuşak girmek en önemli önlemlerin başında gelmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat