Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yüklü araçla sollama yaparken nelere dikkat edilmeli?

860
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yüklü araçla sollama yaparken nelere dikkat edilmeli?

Yüklü araçlarda sıkıntılı konulardan biri de sollama yapmaktır. Çünkü Türkiye'de trafik kazalarının birçoğu, yüklü araçların birbirini sollamaya çalışması ya da yüklü aracın başka bir aracı geçmeye çalışması sonucu oluşmaktadır. 

Normalde ağır olarak tabir ettiğimiz ticari araçlar yüklüyken daha az kapasite ile hareket edebilirler, bir problem anında seri hareket edemezler. Bu nedenle ağır vasıta sürücüsünün biraz sabırlı olması gerekir. Normal şartlarda bir sollama işlemini 8 - 9 saniyede tamamlayacak bir kamyon, araç yüklüyken bu işlemi 15 - 16 saniyede tamamlayabilir. 

Bir yüklü araç bir otomobili ya da kendinden daha hafif bir aracı sollamaya kalktığında 15 - 20 saniye vermek zorundadır. Ortada bariyer olmayan, bölünmemiş yollarda bu tür nedenlerden dolayı çok fazla kaza olmaktadır. Bu nedenle yüklü araç sürücüleri mutlaka sabırlı olmalı, daha yavaş hareket etmeli, yol durumunu daha yavaş hareket edeceğini hesap ederek planlamalı; kullandığı aracın bir otomobil olmadığını, çok seri davranamayacağın, sollama süresinin normal bir araca göre 2 daha fazla olduğunu bilerek sollamaya çıkmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat