Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yöneticimizle konuşurken beden dilimizi nasıl kullanmalıyız?

3,252
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yöneticimizle konuşurken beden dilimizi nasıl kullanmalıyız?

Beden dilinde alan kavramı çok önemlidir. İnsanlar iletişim kurarken bilinçli ya da bilinçsiz olarak bir kişisel alan kullanır. 

Beden dilinde alan güç demektir. Bir kişi ne kadar geniş alana sahipse o kadar fazla gücü ve otoriteyi temsil eder. 

İş hayatında en üst düzey yöneticilerle çalışanlar arasında böyle bir alan farkı vardır. Bu alanın çapı vücudun üst kısmında çok daha geniştir, aşağılara indikçe o çap daha küçülür.

Eğer bir yöneticinin sahip olduğu alan altında çalışan kişi tarafından ihlal ediliyorsa bu karşı tarafta bir tehdit oluşturur. Kısaca alanı ihlal edilmiş olan kişi bunu bir tehdit olarak algılar ve buna karşılık vermek ister. 
Çalışanın yönetici için tehlike olmadığını göstermesi için beden dilini iyi kullanması gerekir. Burada karşı tarafı gücendirecek, küstürecek davranışlardan kaçınmak gerekir. 

Her zaman yönetici ile iletişimde olduğumuzu gösterecek tarzda bir beden dili sergilemek gerekir. Yapılmaması gereken bir takım davranışlarda vardır. Kapalı bir beden diline  örnek olarak parmak uçlarından başlayarak ilerleyen eller ve kollarda, göğüs bölgesinde birleşen kollarla devam eden hareketlerdir. 

Karşımızdaki kişinin gücünü ve otoritesini tanımadığımızı gösterecek tarzda bedenin başka bir tarafa dönmesi, karşımızdaki kişi tarafından bir tehdit olarak algılanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat