Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yoğuşmalı kaskad sistem nasıl çalışır?

12,269
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yoğuşmalı kaskad sistem nasıl çalışır?

Yoğuşmalı kazanlar; yanma sonucu oluşan baca gazının içerisinde bulunan su buharını yoğuşturup, buhar içinde bulunan enerjiyi ısıtma sistemine aktarırlar. Bu sayede aynı miktarda yakıttan daha yüksek miktarda enerji elde edilir.

Yoğuşmalı kazanlar ile oluşturulan kaskad sistemler birçok avantajı bir arada sunmaktadırlar.

Özellikle düşük sıcaklık ile işletimde yoğuşmalı sistemlerin tercih edilmesi durumunda konvansiyonel sistemlere kıyasla en az %30 yakıt tasarrufu sağlanabilir.

Kaskad sistemlerde yüksek ve sabit sıcaklıkla işletim yapılması zorunlu olan boyler, klima santrali, havuz ısıtma ve proses ısıtması gibi devrelerin düşük sıcaklıklı devrelerden ayrı planlanması tavsiye edilir. Böylelikle düşük sıcaklık devreleri, sürekli yoğuşma yapacak şekilde işletilebilir. Bu da yakıt tasarrufunu beraberinde getirir.

Sürekli yüksek sıcaklıklar ile işletimde yoğuşma veriminden faydalanılamaz. Fakat düşük sıcaklıklar ile işletimde yoğuşmalı kazanlar verim açısından açıkça iyi bir çözümdür.

Yoğuşmalı kaskad sistemler akıllı kumanda panelleri ile işletilirler. Kumanda panelleri anlık olarak ısıtma ihtiyacını takip eder ve bu ihtiyaca karşılık gelen çıkış suyu sıcaklığı ve kazan kapasitesini hesaplayarak işletim yapar. Kumanda panelleri, bu işletim sırasında kazanları teker teker ve belirli bir sıra dahilinde işletime alır. Bunu yaparken dış hava sıcaklıklarını dikkate alarak buna göre ısıtma eğrileri çizer ve tek noktadan tüm sistemin verimli işletimini sağlarlar.

Yoğuşmalı kazanlar düşük ve yüksek basınç sensörü, baca gazı sensörü gibi emniyet tertibatlarının entegre olması ve dönüş suyu sıcaklığı yükseltme önlemleri gerektirmemesinden dolayı kolay kurulum ve işletim imkanı da sağlarlar.

Yoğuşmalı kazanlar baca uygulaması konusunda oldukça esnek çözümlere sahiptirler. Hem pozitif hem negatif baca sistemleri ile uyumludurlar. Ayrıca merkezi ya da tekli, tek cidarlı veya konsantrik baca sistemleri uygulanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat