Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yoğun adet kanaması daha sık kimlerde görülür?

20,921
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yoğun adet kanaması daha sık kimlerde görülür?

Yoğun âdet kanaması her kadında görülebilir ancak en sık görülen kadın grubu bakırlı spirali olan kadınlardır. Üreme çağında, 1 ya da daha fazla çocuğu olan ve doğum kontrol yöntemi olarak spirali seçerek bakırlı spiral kullanan kadınlarda aşırı âdet kanaması sorunu oluşabilir. Ancak bu tüm spiral kullanan kadınlarda değil, bakırlı spiral taktıran kadınlarda görülür. Çünkü hormonlu spiral olarak adlandırılan progesteron hormonu bulunan spiraller âdet kanamasını, bakırlı spirallere göre ciddi oranda azaltmaktadır. 

Aşırı âdet kanaması üreme çağında görülür. Yaş grubu bellidir. Ancak ilk âdet görülen dönemlerde, ergenlik döneminde hormonlar rayına oturana kadar, yaklaşık olarak ilk âdet kanamasından sonra ilk 2 senelik dönemde de aşırı âdet kanaması görülebilir. Ergenlik döneminde âdet başlangıcından 2 sene geçtiken sonra, üreme çağında olgunluk dönemine gelindiğinde âdet kanamaları normale döner.

Diğer bir grup da, hamile kalamama sorunu ile başvuran, polipleri olan kadınlardır. Bir diğer grup ise, aşırı âdet kanaması olduğunu düşünen ancak biz kadın doğum doktorları için normal sınırlarda olan âdet kanamalarıdır. Ancak kadın günde 1-2 ped ile âdet kanaması geçirirken bu miktar artınca âdet kanaması miktarının artığı düşünebilir. Eğer bir sorun varsa, ameliyatlık bir durum varsa gerekli operasyon yapılır. Âdet kanamasının artmasına neden olan önemli bir şey bulunamazsa öncelikle bunun normal olduğu, kansızlığa yol açmamışsa tedaviye gerek olmadığı belirtilir. Ancak hasta âdet miktarının azalmasını istiyorsa o zaman çeşitli ilaçlarla veya hormonlu spiral ile âdet kanamalarının miktarı azaltılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat