Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

YGS sözel puanı ile tercih yapacak adaylar nelere dikkat etmeli?

1,010
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

YGS sözel puanı ile tercih yapacak adaylar nelere dikkat etmeli?

Sözel ağırlıklı puan türü TS olarak adlandırılır ve Türkçe-Sosyal bölümlerden oluşur. Bu puan türünde genel olarak kontenjanlar diğer puan türlerine göre daha düşüktür. Sınava katılan öğrenci profilinin genel ağırlı ise bu alandadır, bu sebeple TS puan türüne göre yerleşmeyi bekleyen birçok öğrenci vardır. 

Sınava TS puan türünde hazırlanmak daha kolay iken, bu puan türünden yerleşmeyi bekleyen öğrenci sayısının çok fazla olması öğrencilerin yerleşme şansını azaltmaktadır.

TS puan türünün en yüksek puanlı programları; Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim ve Gazetecilik programlarıdır. Bunun yanında halkla ilişkiler, Radyo Televizyon ve Sinema gibi dallar TS puan türünde en yüksek puanla alan bölümler arasındadır. 

Sanat tarihi, arkeoloji, coğrafya gibi dallar ise daha az puanla öğrenci alırlar ve adayların tercih ettiklerinde bu bölümlere yerleşme olanakları daha yüksektir. Diğer puan türlerinde olduğu gibi YGS TS puan türünde de öğrencilerin tercih yaparken aldıkları puana yakın seviyedeki bölümleri yazmalarında fayda bulunmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat