Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

YGS puanımız ile tercih yaparken yüzdelik dilimlerden nasıl yararlanabiliriz?

843
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

YGS puanımız ile tercih yaparken yüzdelik dilimlerden nasıl yararlanabiliriz?

Yüzdelik dilim ÖSYM tarafından uzun yıllar boyunca kullanılmış bir tekniktir. Fakat sınav türlerinin ve içeriğinin değişmesiyle beraber artık çok fazla kullanılmayan bir yerleştirme ölçütü olmuştur.

Yüksek Öğretim Kurumları ile ilgili açıklanan kılavuzda yer alan bilgiler puan ve sıra ile ifade edilmekte, yüzdelik dilim olarak yansıtılmamaktadır. Adayların elde ettikleri puanlarda bir yüzdelik dilim hesaplanmadığı gibi kılavuz bilgilerinde de yüzdelik dilim bilgisiyle karşılaşmazlar. 

Normalde yüzdelik dilimler bir sıralama içerisinde sınava giren öğrencinin hangi aralıkta yer aldığını gösteren daha genel bir istatistik değer olarak kabul edilir. Bu sebeple yüzdelik dilime göre yapılan seçimler genellikle sağlıklı sonuç vermez. 

Yüzdelik dilimin olmaması bakılması gereken diğer kriterleri arka plana itmez. Önceliğimiz aldığımız puana ve sıralamamıza göre tercih yapmaktır. YGS puanı ile öğrenci alan yüksek öğrenim programlarında da hem sıra hem puan tercih yaparken çok dikkatli bir şekilde kullanılabilir. 

Yüzdelik dilim güncellenen sınav sistemleriyle pek sağlıklı sonuçlar vermediğinden alınan puan ve sıralamaya göre tercih yapılması aday için daha sağlıklı olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat