Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yevmiye defteri nedir?

2,781
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yevmiye defteri nedir?

Kayda geçirilmesi icabeden muamelelerin tarih sırasıylave madde halinde tertipli olarak yazıldığı deftere  yevmiye defteri (günlük defter) denir. Yine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu tebliğde kayda geçirilmesi gereken işlemlerin ilgili belge ve ispata dayanan evraktan çıkarılarak tarih sırasıyla ve madde halinde düzenli olarak yazıldığı defterdir denilmiştir. 


Yevmiye defteri en az şu bilgileri içermelidir. Madde numarası, tarih, borçlu hesap, alacaklı hesap, tutar, her kaydın dayandığı belgelerin türü ve varsa tarih ve sayıları. Ticari defterlere ilişkin tebliğ madde 6. işlemlerin yevmiye defterine günü gününe kaydedilmesi esas olmakla birlikte en geç 10 gün içinde kayıt yapılmalıdır. 

Kayıtlarını muhasebe fişine dayanarak yürüten işletmelerde en geç 45 gün içinde deftere kayıt yapılmalıdır. Yevmiye defteri kapanış tastiki zorunlu defter olup en geçen takip eden yılın 6. ayı sonuna kadar kapanış tasdiki yaptırılabilir. Yevmiye defterinin sayfaları ciltli ve sayfaları müteselsil sıra numaralı olur, vuk uygun olmak şartıyla müteharrik yapraklı defterlerde kullanıbilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat