Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yetişkinlerde pişik nedir?

21,401
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yetişkinlerde pişik nedir?

Pişik, yetişkinlerde de çocuklarda da aynı anlama gelir. Vücudun büklüm yerlerinde sulanma, nemlenme, bunların yaraya dönüşmesi, maserasyon dediğimiz ıslak bir görüntü alması yetişkinlerde de bebeklerde de görülebilir. Bebeklerde büklüm yerlerinin daha fazla olması, bacak ve kollarda da pişik oluşması, pişik konusunun ağırlıklı bir şekilde bebeklere konuşulmasına yol açar ancak pişik yetişkinlerde de olabilen bir sorundur. 

Pişik, kendini beyaz bir yüzey üzerinde sulanma ve kızarıklıklar ile gösterir; bazen bu zeminde yaraların açılması ile karakterize olur.  

Pişik daha çok terleme ile birlikte gerçekleşir. En çok terlenen mevsim yaz mevsimi olduğu için ağırlıkla yaz mevsiminde görülür. Ama bu kışın görünmeyeceği anlamına gelmez. Kışın da pişik sorunları görülebilir. Bazı kişilerde birtakım hastalıklara bağlı olarak terleme, ıslanma, sulanma sorunlar olur. Bu nedenle koltukaltları, kasıklar, parmak aralarında pişik oluşabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat