Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yetişkinlerde pişik nasıl tedavi edilir?

35,893
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yetişkinlerde pişik nasıl tedavi edilir?

Pişik tedavisinde öncelikle koruyucu hekimlik ön planda olmalıdır. Pişikten korunmak için pişik oluşmaya müsait kat bölgelerinin, büklüm yerlerinin birbirinden ayrılması gerekir. Örneğin bir sütyen kullanacağımız zaman pişiğe müsait bir cildimiz varsa, pamuklu iç çamaşırları tercih etmemiz gerekir. Aynı şekilde kilot, çorap gibi iç giyim ürünlerinde de sentetik malzemelerden kaçınmalı, pamuklu ve doğal (coton) malzemeler, teri emcii ürünler tercih etmeliyiz. 

Pişik basit bir pudra ile de tedavi edilebilir. Önemli olan pişik olan bölgenin düzenli olarak temiz ve kuru tutulmasıdır. Ancak pişik daha ileri aşamadaysa, mantar hastalıklarına yol açtıysa burada mantar tedavisi ön plana gelir. Örneğin mantara karşı antimikotik dediğimiz dıştan sürmeli ya da ağızdan alınan ilaçlar pişik tedavisinde kullanılabilir. 

Kadınlarda kırışıklıkları açmak için ya da yeni kırışıklık oluşumunu engellemek için kullanılan botoks; pişiğin ilerlemiş hallerinde, aşırı terleme olaylarında pişik oluşumuna müsait koltukaltları, avuç içleri veya ayak tabanlarına enjekte edilerek tedavi edici olarak kullanılabilir. Terlemenin önlenmesi ile de pişik geriler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat