Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yetişkinlerde hangi aşılar yapılır?

3,139
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yetişkinlerde hangi aşılar yapılır?

Yetişkinlerde çocuklara yapılan aşıların tümü yapılmaz. Örneğin çocuklar için olan Rota virüsü aşısı yetişkinlik döneminde yapılmaz. Ancak genellikle çocuklukta yapılan aşıların tekrarlarının yapılması gerekir. Bazı aşılar da çocuklukta yapılmadıysa, yetişkinlikte primer aşılama olarak yapılır, tekrarı yapılmaz.

Tetanoz - difteri aşısı, önceden yapılmış olsa da, kişinin geçirip geçirmediği sorgulanmadan 10 yılda 1 tekrarlanması gereken aşılardandır. Kişi daha önce aşı olup olmadığını ya da hastalığı olup olmadığını hatırlamıyorsa, 3 doz primer aşılama yapılır ve her 10 yılda bir aşı takvimine işaretlenir. 

Her erişkinin elinde aslında bir aşı takviminin olması, doktoruna başvurduğunda bunu göstermesi gerekir. Difteri - tetanoz tekrarlanan aşıların en önemli örneğidir. 

Buna ek olarak hepatit A ve hepatit B aşıları vardır. Bunların mutlaka sorgulanması, eksikse yapılması gerekir. Bu aşılar difteri-tetanoz gibi tekrarlanan aşılardan değildir. Primer aşılama yapıldıktan sonra tekrarı gerekmez.  

Kişi su çiçeği geçirmediyse bu aşıyı mutlaka yapmak isteriz.  Grip aşısı tüm yetişkinlere her eylül ayında yapılmalıdır. 

Bunların dışında yetişkinlere riski grubunda olup olmadıklarını sorarız. Altta yatan bir hastalıklarının olup olmaması, örneğin kanser hastalığı, kemoterapi görüp görmemesi buna örnektir. Dalağın alınmış olması, burunda bir çatlağın olup beyin ile bir bağlantısının olup olmaması şeklinde açıklanabilecek bozkaçağı durumu, gebelik, 65 yaş ve üstü yaşlarda ve böbrek ya da karaciğer nakli olmuş kişiler özel risk gruplarına girer. Bunlardaki aşılar daha farklıdır ve daha geniş kapsamlı aşı yapmak gerekir. Örneğin dalağı alınmış kişilerde kapsüllü bakteriler hemo influenza, menengokok (menenjit) ve pnömokok (zatürre) aşılarının mutlaka olması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat