Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yetişkinlerde aşı neden gereklidir?

388
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yetişkinlerde aşı neden gereklidir?

Enfeksiyon hastalıkları tüm dünyada ölümlerin ikinci sıradaki nedenidir. Ölümlere neden olan enfeksiyon hastalıklarına bakacak olursak, ilk 10'da enfeksiyonların 2 tanesi hariç diğer hepsi aşı ile korunulabilecek hastalıklardır. Bu, sadece çocuklar için değil, yetişkinler ve yaşlılar için de geçerlidir. Hatta yaşlılarda enfeksiyon hastalıklarının ölüme neden olma oranı artmaktadır. Yetişkinlerde, çocuklardan 200 kat daha fazla aşı ile korunulabilen hastalıklardan kaynaklı ölüm görülür. Bu, şu anlamına gelir: Biz çocukları çok düzenli bir şekilde ve zamanında aşılarken, ölüme neden olabilen enfeksiyon hastalıklarını aşı ile koruyamıyoruz ve yetişkinlerin aşı ile korunabilen hastalıklar nedeniyle ölümlerine seyirci kalabiliyoruz. Bu nedenle yetişkinlerde aşılama çok önemlidir.

"Çocuklardaki aşılar tam olarak ve zamanında yapılmasına rağmen, yetişkinlerde neden halen aşılama yapmak gerekir" sorusunun cevabı ise şöyledir: Bağışıklık zaman içerisinde yavaş yavaş azalır, zayıflar. Eskiden yapılan aşılara karşı oluşmuş antikorların da düzeyleri düşmeye, kişiyi korumamaya başlar. Aşı ile korunulabilen bazı hastalıklar yetişkinlerde daha sık görülmeye başlar. Bu nedenle bazı aşıların tekrar edilmesi, bazı aşıların da ilk kez yetişkinlere uygulanması gerekir. Bu nedenle yetişkinlerdeki aşı en az çocuklar kadar önemlidir. 

Yetişkinler aşı ile korunulabilen hastalıklar nedeniyle enfeksiyon geçirdiğinde daha sık hastanede yatış süreleri uzar. İş gücü kaybı oluşur, ölüm oranları artar. Bu nedenle aşıların önemi çocuklardaki kadar fazladır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat