Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yetişkin aşı takvimi nasıl olmalı?

11,515
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yetişkin aşı takvimi nasıl olmalı?

Çocuklardaki aşı takvimi aylarına göre, gelişimlerine göre bir takvim içinde düzenlenebilirken, yetişkinlerde 18 yaşından sonra yaşlara göre düzenlenmiş bir takvim yoktur. Kişiler ne zaman bir doktora başvursalar ya da önemli bir enfeksiyon hastalığı geçirseler veya hastaneye yatsalar, aşılarını sorgulamak ve eksik aşılarını tamamlamak gerekir. Mutlaka bir takvim içerisinde değil, eksik aşılarının hatırlatılması, geçirdiği hastalıkların sorgulanması ve bunlara göre, kişiye özel bir aşı takvimi hazırlanması gerekir.

Kişinin önceden geçirip geçirmediğine bakılmaksızın, sadece aşılama zamanı sorularak mutlaka difteri ve tetanoz aşılarının yapılması veya tekrarlanması gerekir. Eğer düzgün bir ilk aşılama yapıldıysa, her 10 senede bir bu aşıların tekrarlanması gerekir. 

Bunlara ek olarak bazı enfeksiyon hastalıklarının daha önce geçirilip geçirilmediğini sorgulamak gerekir. Eğer geçirmediyse ya da hatırlamıyorsa değerlerine bakılabilir ya da bakılmayabilir ancak mutlaka aşısı yapılmalıdır. 

Yetişkinler için önemli olan aşılar
- Hepatit A aşısı (Karaciğerde enfeksiyon yapan çok önemli bir hastalık ve salgınlara yol açabilir)
- Hepatit B aşısı (Kronik enfeksiyonlara ve karaciğerin fonksiyon kaybı ve hatta naklini gerektirebilen bir enfeksiyon hastalığı)
- Kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve su çiçeğine karşı kombine aşı
- Grip aşısı 

Grip aşısı eskiden sınırlı bir gruba, riski olduğunu düşündüğümüz yaş gruplarına göre yapılan bir aşıydı. Ancak yeni yaklaşım grip aşısını, gribe duyarlı olduğunu düşündüğümüz herkese yapmak. Bu nedenle grip aşısı, riski grubunda yer alan herkese, kış aylarına gelmeden her eylül ayında yapılmalıdır.

Her yetişkinin çocuklar gibi aşılanması; bir riski grubu, bir hastalığı olup olmadığına bakmadan eksik aşılarının tamamlanması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat