Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yerçekimi nasıl oluşur?

25,252
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yerçekimi nasıl oluşur?

Uzaydaki kütlesi olan her cisim çevresindeki diğer cisimlere belli bir çekim uygular. Yani dünya aya belli bir çekim uygular, aynı şekilde ay
da dünyaya kendi kütlesi oranında çekim uygular. Buna kütle çekimi denir. Yerçekimi denilen olgu aslında kütle çekimi olarak adlandırılır.

Dünya üzerindeki kütlelere de çekim uygular. Atmosferdeki gazlar dünyanın çekim gücünü etkisiyle uzaya dağılmaz. Okyanus ve denizler yerçekimi sayesinde belli bir konumdadır. İnsanlar da yer çekimi sayesinde uçuşmadan zemin üzerinde hareket edebilir.

Peki cisimler arasındaki bu çekimi oluşturan nedir? Biliminsanları kütle çekimini graviton adı verilen özel bir atomaltı parçacağın yarattığı görüşünde birleşiyor. Buna göre kütlelerin sahip oldukları gravitonlar kütlenin büyüklüğüne göre çevrelerindeki diğer kütleleri yakalıyor.

Gravitonlar çok hızlı ve gözle görülemeyecek derecede küçük olduğundan henüz gözlemlenebilmiş değil. CERN gibi tesislerde graviton ve benzer diğer atomaltı parçacıkların gözlemlenebilmesi için çalışmalar sürüyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat