Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yenidoğan bebeğin cilt özellikleri nelerdir?

2,284
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yenidoğan bebeğin cilt özellikleri nelerdir?

Derimiz vücudumuzun en büyük organıdır. Derimizin vücudumuz ile dış dünya arasında bir bariyer görevi oluşturmasının yanı sıra birçok başka fonksiyonları da vardır. Hormonlarımızın düzenlenmesinde bile rol oynayabilir.

Yenidoğan bebeklerin derisi yetişkinlerden biraz daha farklıdır. Yenidoğan bebeklerin cildi (epidermis) oldukça ince ve hassastır. Bu nedenle ilaçlar, kimyasal ve toksik maddeler bazen ciltten çok kolay emilip kan dolaşımına geçebilir. 


Yenidoğan bebeklerin cildi sinir dokusu açısından da çok zengin olduğu için deri aslında beyin ve çevre arasında bir köprü görevi görür. Bu nedenle bebeklerimizin cilt bakımı sanıldığından çok daha önemlidir. 


Yenidoğan cildinin en üst tabakası olan, epidermis adını verdiğimiz tabaka çok ince olduğu için kolaylıkla sıyrılabilir, çatlayabilir, kuruyabilir ve bu sıyrık ve çatlaklardan giren mikroorganizmalar vücutta çok kolaylıkla enfeksiyon hastalıklarının oluşmasına yol açabilir.

Özellikle pişik oluşumunun ilk basamağı, bebeğin poposundaki bu ince epidermis dediğimiz tabakanın sıyrılması ve buraya mantarların yerleşmesi ile başlamaktadır.

Yenidoğan bebeklerde cildin sağlıklı olması demek, beynin sağlıklı olması, bebeğin ruh halinin daha mutlu olması, annenin ve beraberinde ailenin, aslında toplumun mutlu olması anlamına gelir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat