Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni Türk Ticaret Kanunu ne tür değişiklikler getirdi?

486
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni Türk Ticaret Kanunu ne tür değişiklikler getirdi?

10 yıl süren hazırlıklardan sonra Yeni Türk Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girdi.

Şirket yapıları
Yeni ticaret kanunun getirdiği en önemli değişiklikler şirket kurulumları ve şirket yapıları ile ilgili oldu. Eski ticaret kanununda anonim ve limited şirketler birden fazla kişi tarafından kurulmak zorundaydı. Bu şirket kurulumu ve yatırımları yavaşlatıyordu. Artık her iki şirket türü de 1 kişi tarafından kurulabilecek. Anonim şirketlerin yönetim kurulu 1 kişiden oluşabilecek. Limited şirketler ise müdürler kurulu denilen yeni bir yönetim organı ile yönetilecek.

Şirket sermayeleri
Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre sermaye payı en az 1 kuruştan olmak üzere, asgari 50.000 TL ile anonim şirket kurulabilir. Eski ticaret kanunundaki anonim şirket kurmak için en 5 ortak gerekliliği yeni kanun ile kaldırıldı. Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre artık en az 1 ortak ile anonim şirket kurulabiliyor. Limited şirket kurmak için gereken asgari sermaye ise 10.000 TL. Yeni kanuna göre asgari sermayenin 1/4'ünün kuruluştan önce yatırılması gerekiyor. Daha önce böyle bir şart yoktu.

Şirket yönetim kurulları
Yeni Türk Ticaret Kanunu ile anonim şirketlerin yönetim kurulu yapılarına ilişkin değişiklikler de getirildi. Yeni kanuna göre anonim şirket yönetim kurulu artık 1 kişiden oluşabilecek. Bu değişiklik anonim şirketlerin kurulum ve devamlılığının daha kolay olması için gerçekleştirildi. Eski kanundaki yönetim kurulunun en az 3 kişiden oluşma zorunluluğu şirket sahiplerini formalite gereği yönetim kurulu üyesi bulma sıkıntısından kurtarmış oldu.

Şirketlerin tutması gereken defterler
Yeni ticaret kanunu anonim şirketlerin yönetim kurulu toplantılarının elektronik ortamda yapılmasını da olanaklı kıldı. Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim şirketlerin tutması gereken defterlere bir yenisi daha ekledi. Anonim şirketlerin kebir, envanter ve yönetim kurulu defterinin yanı sıra genel kurul karar defteri tutması da artık zorunlu hale getirildi. Yeni kanunan göre halka açık olmayan anonim şirketler de kayıtlı sermaye sistemine geçebilecek. Bu şirketlerin hareket alanını genişletmesi bakımından önemli bir yenilik olarak kabul ediliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat