Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni e-ticaret yasasında hangi durumlar için para cezası uygulanabilecek?

238
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni e-ticaret yasasında hangi durumlar için para cezası uygulanabilecek?

Yeni e-ticaret yasasında her husus için, her madde için bir cezai yaptırım düzenlenmiş durumda. Yeni e-ticaret yasası altıncı maddenin birinci fıkrasında esnaf ve tacirlerin dışındaki kişilere izin alınmaksızın ileti gönderirseniz, izin aldığınız içerikten daha farklı bir şekilde ileti gönderdiyseniz bunların cezası 1000TL'den 5000TL'ye kadar çıkıyor. 

SMS'lerden alışkın olduğunuz promosyon mesajları alabilirsiniz. Alınan bu promosyon mesajlarının içeriğinde kanunun aramış olduğu standartları korumazsanız, bu promosyonun hangi hususlarla kazanılacağını, promosyon düzenleyen şirketin, tüzel kişinin isimlerinin, unvanlarının bulunmaması ve yine yasanın aradığı bilgilerin bulunmaması durumunda ceza 1000TL'dan 10,000TL'ye kadar yükselebilecektir. 

Yeni e-ticaret yasası ile ilgili bir başka durum ise, SMS izinleri ve iptal talepleri ile ilgili. Kişi, elektronik posta ya da SMS almak istemediğini bildirdiğinde, kurum bu talebi en geç 3 gün içerisinde yerine getirmek zorundadır. Bunun dışında, onay olmadan kişilere toplu halde gönderilen mesajlarda, para cezası 10 katına kadar çıkabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat