Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni e-ticaret yasası neleri içeriyor?

428
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni e-ticaret yasası neleri içeriyor?

Yeni elektronik ticaret yasası genel itibari ile baktığımız zaman iki ana konu üzerinde duruyor. Bir tanesi hepimizin de bildiği gibi elektronik ticaret ile ilgili taraflar arası ilişkiyi düzenlemek. Yasa ilişkiye başlandığı sipariş anında nelerin yapılması gerektiğini düzenliyor. Daha sonra da sipariş verildikten sonra yapılması gerekenler burada yer alıyor. İnternet sitenizde hangi bilgilerin verilmesi gerektiği, sipariş formunda nelerin bulunması gerektiği ile ilgili hususlar ayrıntılı olarak düzenlenmiş durumda. Bu konulara yabancı değiliz.

E-ticaret yasasında yenilik olarak üzerinde duracağımız husus, ikinci düzenleme olarak geliyor. Bu, istenmeyen elektronik iletiler ile ilgili. Bu istenmeyen elektronik iletilerin içine, hepimizin klasik olarak tanıdığı telefon mesajları, SMS ve elektronik postalar giriyor. Temel bir düzenleme açısından baktığımızda SMS ve e-postalar hakkındaki kısıtlamalar bizim için ciddi bir yenilik. 

Yeni e-ticaret yasası kapsamına sadece elektronik ticaret, elektronik satış yapan sitelerin girmediğini belirtmek gerekiyor; internet ortamında her kim tüketiciler ile bir araya geliyorsa, onlar da bu kanunun tarafı olacaklar. Örneğin bankaların, sigorta şirketlerinin veya herhangi bir elektronik ticaret, satış yapan web sitesinin bu kapsam dahiline girdiğini unutmamak gerekiyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat