Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğan sünneti sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir?

19,723
kez izlendi
Puan: 4.50 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni doğan sünneti sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir?

Yeni doğan sünnetinin normal bir sünnetten çok bir farkı yoktur. Avantajı daha hızlı iyileşmesi ve çocuğun sünnet stresi çekmemesidir. Daha sonraki dönemde pipinin sünnet derisinin ucundaki darlıklar da ekarte edilir.

Bebeği yeni doğan döneminde sünnet etmekle 5 veya 10 yaş arasında sünnet etmek arasında risk açısından çok büyük bir fark yoktur. Önemli avantajı anestezi almadan yapılıyor olmasıdır. 

Daha büyük çocuklarda genelde hekimler anestezi alınmasını söylenir ve bu daha avantajlıdır. Sünnetin en büyük riski sünnetten sonra kanama oluşma riskidir. Sünnet ederken damarlar tutulur ve bağlanır, ardından kontrol edilir. Bittikten sonra çocuğu annesinin yanına göndermeden seyrederiz. Sonrasında da ufak tefek kanamalar için dikiş koymak gerekebilir çünkü kanamalar olabilir.

Sünnet nedeniyle kanama daha büyük çocukta da olabilir, ufak bebekte de olabilir ancak ufak bebekte olma ihtimali biraz daha azdır. Çünkü büyük çocuklar anestezi sayesinde sünnet sonrası herhangi bir ağrı duymayacakları için oyun oynamak, top oynamak gibi birtakım şeyler yapabilirler. Bu da yeni cerrahi yapılmış bir pipide bazı sıkıntılı durumlara yol açabilir.

Sünnet nedeniyle enfeksiyon riski eskiden yeni doğanda çok korkulurdu ancak sünnet nedeniyle enfeksiyon oluşma riski aşağı yukarı yok gibidir. Sadece tedbir amacıyla 1 hafta kadar antibiyotik tedavisi yapılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat