Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğan bebekte kulak temizliği ile ilgili nelere dikkat edelim?

2,941
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni doğan bebekte kulak temizliği ile ilgili nelere dikkat edelim?

Yeni doğan bebeklerde kulak temizliği yapmamak, doğal haline bırakmak gerekir. Zaten bebeklerin kulakları temizdir. Bizim dışarıdan yapacağımız müdahaleler, bebeğin kulağının kendi kendini temizlemesini engelleyebilir.


Bebeklerde, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi dış kulak yolu yapışkan, yağlı bir sıvı salgılar. Bu sıvıya halk arasında kulak kiri adı verilir ancak bu sıvının görevi kulağa girebilecek yapancı cisimleri ve suyu engellemektir. Bu salgı kulak yolunda yer alan milyonlarca tüycük tarafından düzenli olarak dışarıya atılır. Bizlerin kulak pamuğu benzeri cisimlerle kulağa doğru yapacağımız müdahale, bu salgının içeri itilerek birikmesine ve devamındaki salgıların da orada kalarak kulak yolunu tıkamasına yol açar.

Yeni doğanlarda kulak temizliğinde dikkat edilecekler

Yeni doğan bebeklerde yalnızca kulak kepçesi kıvrımları ile kulak kepçesinin arkası nemli bir tülbent veya havlu ile silinebilir. Ardından yine yumuşak bir tülbent ile kurulmak gerekir. Bu işlemlerin kulak kıvrımlarında yer alan birikintileri silmek amacıyla yalnızca yeni doğan banyosu sonrasında yapılması önerilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat