Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğan bebek ne zaman yıkanır?

124,550
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni doğan bebek ne zaman yıkanır?

Yeni doğan bebek ilk doğduğunda 24 saat içinde yıkanmamalıdır. Çünkü cildinde verniksi yağlı bir doku kaplıdır ve bu bebeğin cildini korur, bir antikor oluşturur. Bu nedenle bebeğin ilk banyosunun 24 saat sonra yaptırılması gerekir.
 
Bebeğin ilk banyosundan sonra anne ile bebek arasındaki ilişkiyi, o güdüsel birleşmeyi sağlayabilmek için bebeğin her gün yıkanması iyi olacaktır.
 
Bebekler bir günün son beslenme saatinden 20 dakika kadar önce yıkanmalıdır. Yıkanması ve masajı bittikten sonra beslenmelidir. Bu, aynı zamanda bebeğin daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olur.
 
Yeni doğan bebeğin herhangi bir sağlık problemi yoksa; ateş, döküntü gibi sorunları yoksa her gün yıkanabilir.
 
Bununla birlikte bebeğin banyosu, beslendikten en az yarım saat sonra yapılmalıdır.
 
Bebeğin günaşırı yıkandığı durumlarda, anneye baba, babaanne ya da anneanne gibi aileden birinin de katılması, bebeğin banyosunun daha iyi geçmesini sağlar.
 
Bebekler ilk temizlendiği zaman bebeğin kordonu düşmemiş olabilir. Kordonun hijyeni çok önemlidir çünkü burası açık bir ortamdır ve mikrop kapabilir. Göbek bağı henüz düşmemiş bebeklerin göbek kısmı suyun içinde kalmamalıdır. Bu nedenle bebeği bebek küvetlerine bağlanabilen filelerin içinde yıkamalıyız. 

Buna ek olarak cildini temizlemek için kullanacağımız ürün de çok önemli. Bebek cildi yetişkin cildinden farklı özellikler gösterir. Kullanacağınız ürün bebeğinizin hassas cildine uyumlu olmalı ve sabun içermemelidir. Ayrıca sağlıklı cilt pH'ı olan 5.5 değerinde olmalıdır. Böylece cildin doğal koruyucu fonksiyonu desteklenmiş olur. pH 5.5 değerindeki bebek şampuanları cildinin doğal asit dengesini korurken, zararlı maddelerin nüfuzunu engeller.
 
Bebeği bu file içinde şampuanlayıp, temizledikten sonra bebeğin göbek bağının pansumanını da banyodan sonra yapacağız.
 
Bebeği kontrollü bir şekilde yakalayıp, filenin içinde köpürttükten sonra göbek kısmına şampuan sürmeden ve çok ovuşturmadan, hafif su ile yıkamak gerekir. Ardından çocuğu kontrollü bir şekilde küvetten çıkarttıktan sonra kurulama kısmına geldiğimizde göbek kordonunun pansumanını yapabiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat