Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğan bebek nasıl yatırılmalı?

172,219
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni doğan bebek nasıl yatırılmalı?

Yeni doğan bebek uyurken sırt üstü ya da yan pozisyonda yatırılmalıdır. Bebeklerde baş kontrolü olmadığı için yüz üstü yatırmak sakıncalıdır. Özellikle yumuşak yatakta yatan, yüz üstü yatırılan bir bebekte boğulma ve ani bebek ölümü sendromu görülebilir. Bu nedenle yatış pozisyonunun sırt üstü olması önerilir. 

Ani bebek ölümü sendromu, önceden sağlıklı olan bir bebeğin nedeni bilinmeyen bir şekilde ölmesi durumudur. Bunun riskini artıran faktörler, yüz üstü yatış pozisyonu, annenin sigara içmesi, bebeğin aşırı ısıtılması, bebeğin yumuşak yatakta yatırılmasıdır. 

Prematüre bebeklerde de bu sendromun daha sık olduğu bilinmektedir. Prematüre bebeklerde solunum düzensizliği, kandaki oksijen miktarının düşmesine bağlı bazı problemler yaşanabilmektedir. Bunu gösteren apne ve bradycardia monitorleri vardır. Bazen bu bebekleri eve taburcu edilirken bu monitörlerle taburcu etmek önerilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat