Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğan bebeğin dışkısı nasıl olur?

72,269
kez izlendi
Puan: 4.27 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni doğan bebeğin dışkısı nasıl olur?

Bebek ilk doğduğu gün siyah renkte mekonyum adı verilen bir dışkı yapar. Daha sonra anne sütü aldıkça dışkının rengi yeşile ve 3-4 gün içerisinde de sarıya döner. Yeni doğan bir bebeğin her bezi dışkılı olabilir. Yani günde 7-8 defa dışkı yapması normaldir. 

Yaptığı dışkı yarı sulu bir püre kıvamındadır. Bazen anneler tecrübe kazanmadığı için bunu ishalle karıştırabilirler. Ama yarı sulu olması normaldir. Bazı durumlarda bebeğin dışkısının simsiyah olması devam eder. Bu simsiyah dışkı, yani ilk 1-2 gün dışında, bebek 1 haftalık olmasına rağmen hala siyah dışkılıyor ise o zaman ya yetersiz beslendiğini ya da dışkıda gizli kan olduğunu gösterir. Doktora mutlaka bu bilgi verilmelidir. 

Onun dışında bazı durumlarda özellikle uzamış sarılığı olan bebeklerde dışkı beyaz renkte, kil gibi bembeyaz renkte de olabilir. Bu da bir karaciğer safra yolları hastalığının habercisi olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat