Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni başlayanlar gökcisimlerini gözlemek için nasıl bir teleskop sahibi olmalı?

30,088
kez izlendi
Puan: 0.60 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni başlayanlar gökcisimlerini gözlemek için nasıl bir teleskop sahibi olmalı?

Teleskop gökcisimlerini gözlemek için kullanılan güçlü merceklere sahip aygıtlardır. Zaten kelime anlamı uzağı görendir. Güçlü bir teleskop ile çok uzaktaki gökcisimleri bile yakınmış gibi görebilirsiniz. Astronomi alanında kullanılan ilk teleskopları Galileo Galilei yapmış ve kullanmıştır.

İki tür teleskop vardır. Bunlar mercekli ve aynalı teleskoplardır. En verimli teleskoplar mercekli teleskoplardır ancak 2 metreden daha geniş çaplı teleskopları imal etmek zor ve pahalı olduğu için içbükey aynalı teleskoplar kullanılır. Aynalı teleskoplar çok daha büyük çaplı olarak imal edilebilir. Bunlar bilimsel araştırmalar için kullanılır.

Astronomiye yeni başlayanlar ve yeni bir teleskop alacakların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Satın alacağınız teleskobun 45 derecelik yansıtma aynası mekanizması mutlaka olmalıdır.

Bu arada unutmayın teleskop ile asla güneşe bakmamalısınız. Çünkü teleskopla güneşe bakarsanız saniyeden daha kısa bir sürede kör olursunuz. Çünkü teleskobun mercekleri güneş ışınlarını yoğunlaştırarak çok şiddetli bir şekilde gözünüze yansıtacağı için göz siniriniz kalıcı tahrip olur.

Yeni başlayanlar mutlaka mercekli teleskopları tercih etmeli. Mercekli teleskoplar yeni başlayanlar için hesaplı ve verimli kabul edilebilir. Gözlem deneyiminizi artırdıkça elinizdeki teleskobu satıp daha iyi bir teleskop alabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat