Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yazın çocuklarda dondurma tüketimi nasıl olmalı?

225
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yazın çocuklarda dondurma tüketimi nasıl olmalı?

Çocuklarda yeterli protein ve kalori alımı kadar kalsiyum alımı da son derece önemlidir. Protein gereksinimini karşılamak adına oldukça önemli olan süt ve süt türevi gıdalar aynı zamandan kalsiyum açısından da zengin besinlerdir. Çocukluk çağında yaklaşık 800 mg. olan kalsiyum gereksinimi, gün içerisinde tüketilecek 2 su bardağı süt veya yoğurt ile kolaylıkla karşılanabilir.


Dondurmanın ham maddesinin de süt olduğunu düşünürsek aynı gruba giren diğer gıdalarda olduğu gibi çocukların protein ve kalsiyum gereksinimlerini dondurmayla da tamamlayabilmeleri mümkündür. Doğal katkısız dondurma; süt, yoğurt, peynir gibi gıdaları sevmeyenler için iyi bir seçenektir. 

Özellikle çocuklarda fazla olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında ve enerji açığı olanlarda dondurma tüketimi önerilir. Ancak çocuğunuz bir yaşın altındaysa ve tüm besinlerle tanışmamış ise dondurma tüketimine dikkat etmelisiniz. 

Böylece çocuğunuzda gelişebilecek besin alerjilerini önlemeniz mümkün olur. Günde 100 gramdan daha fazla dondurma tüketilmesi, çocuklarda şişmanlığa neden olabilir. Özellikle anne ve babaların, çocuklarının dondurma tüketimini kontrol altında tutması yararlı olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat