Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaz sivilcesi neden olur?

595
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yaz sivilcesi neden olur?

Yaz sivilcelerinin oluşma nedeni ergenlik döneminden farklıdır. Genel olarak yaz sivilceleri iki sebepten oluşur. Bunlardan ilki sıcaklık ve ısı iken diğeri güneşin cilt üzerinde doğrudan ya da dolaylı etkisi olarak söylenebilir.

Yaz sivilcesinin oluşumu

Yaz aylarında güneş ve sıcaklıkla beraber önemli derecede iklimsel ısı artışları gözlemlenir. Cilt ise yüksek sıcaklıkla başa çıkabilmek için yağ bezelerinden daha fazla yağ salgılar. Salgılanan yağın fazlası, gözeneklerde kimi zaman siyah nokta olarak kimi zaman da beyaz tıkaçlar şeklinde gözeneklerde birikir. Gözeneklerde biriken bu yağlar, yaz sivilcelerini oluşturur.

Güneşin kendisi de kimi zaman yaz sivilcelerinin oluşumunu tetikler. Bu tetikleme, güneşin cilt ile uzun zaman temasının ardından gözlemlenir. Uzun süre güneşin kurutucu etkisine maruz kalan cilt kurur ve yağ bezlerini tetikler. Yağ dengesini koruyabilmek için yağ bezeleri daha fazla yağ salgılar. Bu aşırı salgı yaz sivilcelerine sebep olur.

Yaz sivilcelerinin tedavisinde güneş koruyucuların önemli bir yeri vardır. Fakat güneş koruyucuları seçerken de dikkatli olunmalı. Güneş koruyucuların su geçirmez ve yağ bazlı olmaması gerekli. Su geçirmez olduğu zaman cildin kendini yenilemesine engel olmakta. Yağ bazlı olduğunda ise ciltteki yağ bezelerini tetiklemesi son derece muhtemel. Güneş koruyucuların yaz sivilcelerini tetiklememesi için özenle seçilmeleri gerekiyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat