Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaygın karın içi kanserleri sıcak kemoterapi ile nasıl tedavi edilir?

17,541
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yaygın karın içi kanserleri sıcak kemoterapi ile nasıl tedavi edilir?

Sıcak kemoterapi (HIPEC) tek başına bir tedavi değildir ve ciddi radikal cerrahiler sonucunda uygulanır. Bu anlamda Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy | HIPEC cerrahiye eklenmiş bir tedavidir. Bazı yanlış anlamalar nedeniyle hastalara sadece sıcak kemoterapi yapıldığı zannedilebilmektedir ancak sıcak kemoterapi, kombine, büyük bir cerrahi tedavinin aşamalarından biridir. 

Sıcak kemoterapi (HIPEC) komplikasyonlara gebe, riskleri olan, ancak aslında belki de hayatının son periyoduna girmiş hastalara uygulanan bir tedavi olduğu için son derece değerli bir tedavidir. Burada cerrahi rezeksiyonlar, organ çıkarımları, hastanın hayatını etkilemeyecek düzeyde organlar ya da yapılar bırakılarak uygulanır. Örnek vermek gerekirse aynı hastada kalın bağırsağın bir kısmı, ince bağırsağın bir kısmı, midesinin bir kısmı, safra kesesi; kadınsa overleri, rahmi çıkarılan; periton dediğimiz kalın içi zarının tamamen temizlendiği bir cerrahi tedavidir. Bu anlamda hem hasta hem de cerrah için oldukça travmatik bir cerrahidir. Karın içindeki görülebilir tüm tümörlü doku çıkarıldıktan sonra aynı seansta, aynı ameliyat masasında sıcak kemoterapi uygulaması yapılır. 

Sıcak kemoterapide başarı oranları organlara, sistemlere, hücrelere göre değişir. Ancak bu aynı zamanda hastaların ömürlerine katkı sağlıyor ve kalan ömürlerinin konforlarını artırıyor. Çünkü karın içi kanserleri olan hastaların çoğunda ciddi kilo kayıpları, karın içinde asit toplanması, yatamama, giderek zayıflama gibi hastalığın yayılımının getirdiği ve giderek artan sıkıntılar söz konusudur. Dolayısıyla karın içine sıcak kemoterapi tedavisi tüm bu sıkıntıları ortadan kaldırır veya azaltır. Bu nedenle günümüzde karın içine yayılmış kanserlerde öncelikli düşünülmesi gereken tedavilerden biri olarak yer alır. 

Karın içi kanserlerinde cerrahi ve HIPEC uygulamasının hemen ardından hastalar genel kondüsyonlarına bağlı olarak 1 ya da 2 gece yoğun bakımda tutulur. Çünkü bu hastaların çoğunluğu yaşlı, daha öncesinde kemoterapi  ya da diğer tedavileri almış, cerrahi tedaviler geçirmiş ve bütün bunların sonucu olarak bedensel kondisyonu zayıflamış hastalardır. Dolayısıyla yoğun bakım süreçler, sonrasında servis süreçleri, kimi zaman da uzayan bazı servis süreçleri sonrasında bu hastalar mutlaka medikal onkoloji bölümünce takip edilir ve yine mutlaka intravenöz (damardan) kemoterapilerle hastalığın gidişatı hem tedavi hem de takip anlamında izlenir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat