Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yavru köpek alırken nelere dikkat etmeliyiz?

153,788
kez izlendi
Puan: 4.78 / 5
Detaylı Açıklama

Yavru köpek alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yavru köpek alırken özellikle öncelikle dış görüntüsüne dikkat etmek gerekiyor. Bunun bir manevi yönü var, bir de sağlık yönü.

Gittiğiniz pet shop'ta size ilgi gösteren, iletişimi iyi olan yavruyu tercih etmelisiniz. Öncelik her zaman köpeğin sizi seçmesidir. Dolayısıyla size en yakına gelene, size en ilgi gösterene öncelik tanımalısınız.

Daha sonra görüntü itibariyle, sağlığıyla ilgili ipuçlarını değerlendirmek gerekiyor. Bir veteriner hekime tabii ki mutlaka danışılmalı.

Ama o an veteriner hekim yoksa özellikle dikkat etmeniz gereken noktalardan ilki göz parlaklığı.

Göz akıntıları

Göz akıntısı var mı, yok mu? Akıntı olan hayvanın gözlerinin altında bir ıslaklık göreceksiniz. İltihaplanma ya da enfeksiyon söz konusuysa çapaklanma tarzında bir görüntü fark edeceksiniz. Bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Burun nemli olmalı

İkincisi üst solunum yollarıyla bağlantılı burunda herhangi bir akıntı olup olmaması. Sağlıklı köpeklerde burun kuru ya da çok ıslak olmamalı, bizim tabirimizle nemli olmalı sadece. Burunda nemlilik dışında bir akıntı veya ıslaklık varsa buna dikkat edilmeli.

Yavru köpeklerde tüy yapısı bizim için çok önemli. Tüyler mat olmamalı, parlak olmalı ve özellikle kepeklenme ve benzeri sorunlara karşı dikkatli olunmalı.

Parazitler

Bakmanız gereken başka bir şey paraziter enfeksiyonlardır. En belirgin işaretlerden biri dışkı. Eğer ishalse bu bizim için ciddi bir problem. Çünkü bu, hem viral hem paraziter hastalıklarda gördüğümüz bir semptom.

Dolayısıyla köpeğin kuyruğunu kaldırdığınızda eğer anüs bölgesinde bir ıslaklık hissederseniz, dışkının yumuşak ve bulaşmış olduğunu görürseniz bu ishal olduğu anlamına gelir. Böyle yavruları tercih etmemenizi özellikle istiyoruz.

Yavru köpeğin çevreye olan tepkisi de çok önemli. Eğer bir kenarda yatıyor, yanına gelenler olduğu halde kafasını bile kaldırmıyor, bir tepki vermiyorsa, bu zaten genel durumunun iyi olmadığını gösterir bize.

En yaramazı en sağlıklısı

Özellikle yavrular arasında seçim yaparken, en dikkatli ve hareketlisini, çevreye karşı en çok tepki verenini seçmekte fayda var.

Bu özelliğine baktıktan sonra demin bahsettiğim küçük detaylara dikkat ederek, sonrasında mutlaka veteriner hekime götürerek doğru hayvan seçmiş olursunuz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat