Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yatsı vakti neye göre belirlenir?

1,220
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yatsı vakti neye göre belirlenir?

Yatsı vakti, yatsı namazını kıldığımız vakittir. Yatsı namazı, vitir namazını da dahil edersek eğer, toplamda 13 rekattır. Buna göre yatsı namazı ilk 4 rekat sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat sünnet ile Hanifi mezhebine göre 3 adet de vitir namazı ile birlikte toplam 13 rekattan oluşur.


Dünya'nın ortalarındaki kişiler için yatsı namazı vakti, en geniş namaz vaktidir ancak kutuplara yaklaştıkça bu vakit en dar vakitlerden olabilir. 6 ay gece, 6 ay gündüz yaşanan bölgelerde en kısa zaman dilimi yatsı zamanıdır.

Yatsı namazının vakti, bugün Ramazan aylarında da yeme-içmeyi bıraktığımız imsak vakti ile Fecr-i Sadık da o kızıllığın olduğu bölgede güneş ışıklarının yatay olarak beyaz bir çizgi olarak belirlenmeye başlandığı vakit arasındadır. Bu iki vakit arasında kalan vakitte yatsı namazı kılınır.

Yatsı namazı vakti güneşin batmasının arkasından ortaya çıkan kızıllığın ortadan kaybolmasıyla başlar. Kutuplara yakın bölgelerde çok kısa sürer. Dünyanın Türkiye gibi orta bölgelerindeki ülkelerde ise en uzun süren namaz vaktidir. Yatsı vakti Ramazan'da kılınan Teravih ve gece namazının da vaktidir 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat