Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yatır nedir?

5,906
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yatır nedir?

Yatır herhangi bir insanın kabrinin bulunduğu yere denir. Bu insanların halk arasında önemli insanlar olduğu düşünülür. Bazen yatır olarak kabul edilen yerlerde birilerinin de yatmadığı durumlarda olabilir. Bu konuda sağlam bir algıya sahip olmak gerekir. Mezarlığı, mezarlıktan öteye geçirmemek gerekir. 

Hayatın merkezi haline bir mezarı getirdiğimizde sıkıntı yaşanır çünkü Allah biz mezarlara saygı duyalım, ömrümüzü öyle geçirelim diye dünyada canlı olarak tutmaz. Canlılık esastır fakat bizden önce gelmiş önemli bir insanın mezarı ziyaret edilir bunda hiçbir mahsur yoktur. 
Mezarlık ziyaret edilmelidir çünkü insana ölümü hatırlatır. 

Hz. Peygamber?de hem eşlerinin mezarını hemde kendisinden önce vefat etmiş bütün arkadaşlarının mezarlığını sık sık ziyaret etmiştir. Peygamberimiz ölene kadar Medine?de bulunduğu sürece her Cumartesi günü Uhud savaşında şehit olmuş 70 arkadaşının kabrini ziyaret etmiştir. Ancak önemli olan bu ziyaretler esnasında yaptığımız, aldığımız tavırlardır. 

Bu haller bizi imanımızdan dolayı mezarlık ziyaret etme, imanın kemale ermesi için ölümü hatırlamaya sevk edeceği gibi adaba uymadan dine ve imana sığdırılmayan bir takım hallerden dolayı imanlı gidip müşrik olarak da çıkma ihtimalini göz önünde bulundurur. Dikkat edilmesi gereken mezarlıklara tapılmaması gerektiğidir, orada yatanlara saygı duymaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat