Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaşlılar güneşlenirken nelere dikkat etmeli?

1,433
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama

Yaşlılar güneşlenirken nelere dikkat etmeli?

Yaşlılar çocuklar gibi güneş ışınlarına karşı daha fazla duyarlılık gösterir. Bu sebeple güneşe çıkmadan önce bazı önlemler almaları gereklidir. 

İleri yaştaki insanlar güneşlenirken mutlaka güneş ışınlarının dik geldiği saatleri değil yatay olarak geldiği saatleri tercih etmelidir. Örneğin sabah saat 10'dan önceki dönem ile akşamüstü saat 4'ten sonraki dönem ileri yaştaki kişilerin güneşlenmesi için en uygun saatlerdir.

Gün içerisinde güvenli saatlerde bile ileri yaştaki insanlar mutlaka başlarını güneş ışınlarının direk temasından bir şapka yardımıyla korumalıdır. 

Yaşlıların sıklıkla karşılaştığı yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıklar yoğun güneş ışığının ve sıcağın etkisiyle tetiklenmektedir. İleri yaş grubunda ise güneşlenme sonrası, kalp krizi ya da felç atağı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Yaşlılarda, fazla güneşlenmenin bir sonucu olarak güneş çarpması da gözlemlenebilir. Bu sebeple sağlıklı güneşlenmeye özen gösterilmelidir.

Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneşte fazla kalan yaşlılarda terlemeye bağlı olarak sıvı kaybı meydana gelir ve bu durum mide bulantısı veya bilinç kaybı ile sonuçlanabilir.

Yaşlılar bol miktarda sıvı besinler tüketmeli, çok uzun saatler güneşte kalmamalı ve gölgelerde ferahlamayı tercih etmelidirler. Ciltlerinin fazla kurumasını önlemek için de güneş sonrası uygun nemlendirici kremler kullanmalıdırlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat