Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaşım büyüdükçe sivilcelerim azalacak mı?

844
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yaşım büyüdükçe sivilcelerim azalacak mı?

Sivilce, ergenlik dönemindeki gençlerin yüzde 70'ini etkileyen bir cilt sorunudur. Çok geniş bir kitleyi etkilediği için bu sorun hastalık olarak nitelendirilmez. 


Sivilce sorunu tam anlamı ile bir süreçtir. Sivilceler için hiçbir şey yapılmasa bile zaman içinde kendi kendine iyileşir. 

Sivilce genellikle ergenlik döneminde görülür. Ergenlik döneminde hormon üretiminin başlaması ve bu hormon üretiminin dalgalı bir şekilde seyretmesi sivilceleri tetikleyen en önemli faktördür. 

Ergenlikten erişkin döneme doğru metabolizmamız daha dengeli bir şekilde çalışmaya başlar. Hormon üretimi belli bir dozda sabitlenir. Bu da sivilcelerin çıkma sıklığı ve ciltte kalma süresini azaltır. Birçok yetişkinde 18 - 20 yaşından sonra sivilce sorunu ile karşılaşmayız.

Sadece yüzde 10'luk bir oranda sivilceler erişkin dönemde de devam edebilir. Hormonal problemler, stres ve kaygı bozuklukları gibi nedenler sivilce oluşumunda etkili olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin özel bir tedavi için uzmana başvurması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat