Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaşar Kemal kimdir?

1,556
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yaşar Kemal kimdir?

Yaşar Kemal Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Eserlerinde Torosları, Çukurova'yı, bölgede yaşayan insanların acı yaşamını, ezilişini, sömürülüşünü, kan davasını, ağalık ile toprak sorununu eşsiz bir dille ortaya koydu.

Kemal dünya çapında da en çok tanınan yazarlarımızdan. Eserleri 30'dan fazla dile çevrilen Yaşar Kemal, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yazarları arasında gösteriliyor.

Yaşar Kemal, 1923 yılında Osmaniye'nin eski adı Hemite olan Gökçedam köyünde doğdu. Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan Yaşar Kemal'in ailesi doğumundan kısa süre önce Van'a bağlı bir kasabadan Gökçedam'a göç etmişti. 

Çocukluğu son derece çalkantılı geçen Yaşar Kemal, 5 yaşındayken babasının camide gözlerinin önünde bir cinayete kurban gittiğini gördü.

Yaşar Kemal ortaokul yıllarından itibaren çalışmaya başladı. Irgat katipliği, halkevinde memurluk, öğretmen vekilliği, tarlalarda işçilik, traktör sürücülüğü gibi birçok işte çalıştı.

Edebiyatla daha çocuk yaşta tanıştı. Bölgedeki halk ozanlarından etkilendi. Halk ozanlarının Yaşar Kemal'in destansı anlatı dilinin oluşmasında etkisi önemlidir. 

Ortaokul son sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldı. Bundan sonra büyük ilgi duyduğu sözlü halk edebiyatı derlemelerine başladı. Çukurova ve Toroslardan derlediği ağıtları içeren ilk kitabı "Ağıtlar" 1943'te yayınlandı. 1944 yılında ilk hikâyesi olan "Pis Hikâye"yi yayınladı. 

1951 yılında İstanbul'a yerleşti. Cumhuriyet gazetesinde makale ve röportaj yazarlığı yapmaya başladı. 1952 yılında "Sarı Sıcak" adlı öykü kitabı yayınlandı. Artık dünyanın onu tanıyacağı Yaşar Kemal adını kullanmaya başlamıştı. 

1947'de yazmaya başladığı ilk romanı İnce Memed 1955 yılında yayınlandı. Eserde dönemin feodal düzeni ve düzenin altında ezilen insanların öyküsü ve buna isyan eden Eşkiya Memed'in destansı eşkiyalık ve kahramanlık hikayesi anlatılıyordu. 

Yaşar Kemal ezilenlerin sorunlarını evrensel bir dille anlatmayı başararak en çok tanınan yazarlarımızdan biri oldu. Destansı diliyle kitleleri etkileyen Kemal, aynı zamanda Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türk yazarımız. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat