Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaşam Bankası'nda saklanan kordon kanlarından gerçekleşen nakil oldu mu?

12,294
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yaşam Bankası'nda saklanan kordon kanlarından gerçekleşen nakil oldu mu?

Dünyada 1988 yılında fankoni aplastik anemi hastalığı bulunan bir çocuğun ilk kez kordon kanı ile tedavi edilmesinden bu yana, 35.000 hasta yüzlerce hasta bu yöntem ile tedavi edilmiştir. 

Yaşam Bankası'nda saklanan kordon kanlarından yapılan ve olumlu sonuç alınan 5 nakil örneğimiz bulunmaktadır. Ayrıca, bağlı olduğumuz FamiCord Group 160'ın üzerinde nakil sayısıyla Avrupa'da en fazla sayıda nakil tecrübesi olan kordon kanı bankasıdır. Günümüzde kordon kanı kaynaklı kök hücrelerle, lösemi, talasemi, kemik iliği kanseri gibi kan hastalıkları başta olmak üzere halen 80'den fazla hastalığın tedavisi gerçekleştirilmektedir. Dünya çapındaki yoğun araştırmalar yöntemin kullanım alanlarını hızla geliştirmektedir.

Kordon kanından farklı olarak, kordon dokusunda bulunan kök hücreler tip 1 diyabet, kalp ve damar hastalıkları, felç, Alzheimer, Parkinson, kemik ve kıkırdak hasarı gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. 

Yine bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, kan hastalığı sebebiyle kişiye kök hücre nakli yapılacağı zaman hem kordon kanındaki hem de kordon dokusundaki kök hücrenin birlikte verilmesi, yeni ve sağlıklı kan hücresi oluşturma sürecini hızlandırıp, naklin başarısını artırmaktadır. 

Her geçen gün artan önemi sebebiyle gelecekte hem kordon kanı, hem de kordon dokusu kaynaklı kök hücrelerle birçok hastalığın tedavisinin yapılıyor olması beklenmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat