Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaramaz çocuğa ceza verilmesi gerekir mi?

2,005
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yaramaz çocuğa ceza verilmesi gerekir mi?

Çocuk eğitiminde ceza konusu çok tartışmalı bir konudur. Pegagojik olarak bu konuda çok büyük farklılıklar vardır. Bazıları cezayı savunurken, bazı pedagoglar ise kesinlikle karşı çıkar. 

Çocuğa ceza verilebilir ancak bu ceza mahrumiyet cezası olabilir. Diyelim ki çocuk sürekli başkalarını evine gidiyor ve eşyalarını kurcalıyor. Çocuğun bir sınıra ihtiyacı vardır. Çocuğa şu denilebilir: Eğer bu şekilde başkalarının evini kurcalamaya devam edersen, bir gün süre ile TV izlemeyecek, telefonla veya tabletle oynamayacaksın denilerek, elinden, ona çok faydası olmayan ama sevdiği bir şey alınabilir. Dolayısıyla cezadan kastımız çocuğu bir şeyden mahrum bırakmaktır. Çünkü yapılan bir yanlışın sonucunda çocuk bir bedel ile karşılaşmaz ise, o yanlışı değiştirme olasılığı düşer. 

Yaramazlık yapan çocukta aile ilk başta ödül yöntemini kullanabilir. Yaramazlık yapmadığı durumları yakalayıp bunları ödüllendirebilirler. "Bugün çok güzel durdun, kardeşin ile çok iyi geçindin, sınıfta çok iyi davranmışsın, bu benim hoşuma gitti" denilebilir. 

Ödül yöntemi işe yaramadığında cezaya geçilebilir. Ceza da mahrumiyet cezası olabilir. Çocuğu bir şeylerden mahrum bırakabilirsiniz ancak bu 1 günlük olmalıdır. "Bugün TV, tablet ve telefon yok" demek, o güne özel çocuğu oyuna göndermemek mahrumiyet cezalarıdır. Çocuk sınırı aştığında bir yaptırım ile karşılaşırsa daha sonra kendisini sınırların içine almaya çalışır. Ama ödül de ceza da işe yaramadı, mahrum bıraktınız, konuştunuz ama yine olmadıysa, çocuk halen sınırları aşan davranışlar gösteriyor, aileyi ve çevreyi zor durumda bırakıyorsa, o zaman bir uzmana gidilip bu konu daha detaylı biçimde araştırılmalı, arkasında psikolojik bir yara var mı, psikolojik bir rahatsızlık var mı diye bakılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat