Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yapı malzemeleri performans beyanı nedir?

1,750
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yapı malzemeleri performans beyanı nedir?

Yapı malzemesi ile ilgili CE belgesi alınabilmesi için üreticinin performans beyanı vermesi gerekir. Performans beyanı belgesi, CE sertifikası vermeye yetkili olan onaylanmış kurum ile ilgili süreçlerde karşımıza çıkar. Bu belgeyi alabilmek için ürün ile ilgili değerlendirme sürecinin olumlu geçmiş olması gerekir. Yani ilgili yapı malzemesi ürünü AB standartlarına uygun bir şekilde hazırlanıp sunulmuş olmalıdır.  

Performans Beyanı (Decleration of Performance - DoP), Yapı Malzemeleri yönetmeliğine göre, tip testlerini gerçekleştirmiş ve ürünlerinin performanslarının seri üretimde de kalıcılığını sağlayacak şekilde fabrika üretim kontrol sistemini kuran üreticilerin, ürünlerinin performansını ve üstün özelliklerini beyan edebildikleri dokümandır. 

Üreticiler, üretmiş ve piyasaya arz edecekleri ürünlerinin yönetmelik ve standardın gerekliliklerini karşıladığını gösteren bu doküman aracılığıyla ürünün performansı konusunda sorumluluklarını üstlenmiş olur. 

CE etiketinin ürünlere iliştirilebilmesi için gerekli olan süreçte performans beyanı yayınlamak zorunludur. Bu durum Yapı Malzemeleri Yönetmeliği'nde şu şekilde açıklanmaktadır: İmalatçı, imal ettiği yapı malzemesinin beyan edilen performansa uygun olduğuna ilişkin sorumluluğu, performans beyanı düzenleyerek üstlenir. Aksi yönde bilgi ve belgeler bulunmadığı müddetçe, imalatçı tarafından düzenlenen performans beyanının doğru ve güvenilir olduğu kabul edilir. 

Performans beyanı, üreticinin ürününün performansı hakkında son kullanıcıya verdiği teminat ve sözdür. Yani üretici performans beyanı aracılığıyla bir nevi ürününün performansını garanti eder ve beyanın altına imzasını atarak yasal sorumluluğunu üstlenmiş olur. Böylelikle son kullanıcının hakları da korunmuş olacaktır. Beyan aynı zamanda üreticinin de çıkarlarını ve haklarını koruyan bir öneme ve göreve sahiptir. Çünkü üretici beyan ettiğinin üstünde bir beklenti ile karşılaştığında ve mevcut performansın üstünde bir beklenti nedeniyle şikayet alırsa, performans beyanını adres göstererek ürününün özelliklerini sadece beyan ettiği şekliyle garanti altına alabilir. Böylece beyan etmediği bir performanstan sorumlu tutulamaz. 

Performans beyanı, her beyan gibi ardında bir dayanağı olması gereken bir dokümandır. Bu dayanaklar; ürünlerin tip test raporları ve eğer ilgili ise onaylanmış kuruluşun yayımladığı belgedir. 

Performans beyanına özetle şu şekilde bakabiliriz: 

- Üreticinin ürünlerini tanıttığı bir kanıt,
- Üreticinin test raporları ile dayanak oluşturduğu ürün performansı ile ilgili sorumluluğunu üstlendiği bir araç,
- Ürün ile ilgili şüpheli herhangi bir durumda üretici ile müşteri arasında yasal bir zemin oluşturan delil,
- Son kullanıcı için tanıtıcı bilgiler içeren bir argüman,
- Üreticiye beyan etmediği ürün ve performanslar konusunda bir koruma sağlayan bir dayanak,
- Ve bu özellikleri ile de tüm taraflara güvence sunan bir doküman. 

Performans beyanı ürünün CE markalanmadan ve piyasaya arz edilmeden önce hazırlanması gereken bir dokümandır. Bu beyan, üreticinin resmi yayım organı olabilecek internet sitesi üzerinden yayımlanabilir veya her bir müşteriye ürünle birlikte giden evrakların arasında sunulabilir. Ürün performans beyanının tüm taraflara açık şekilde iletildiğinden emin olmak gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat