Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yapı malzemeleri için CE belgesi nasıl alınır?

1,108
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yapı malzemeleri için CE belgesi nasıl alınır?

CE, Avrupa için uygunluk anlamına gelen Conformité Européenne kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Ürünlerde bulunan CE işareti, ürünün Avrupa Birliğince onaylanmış teknik standartlara ve direktiflere uygun şekilde hazırlandığı anlamına gelir. CE işaretinin kullanılabilmesi için ürünün CE belgesine sahip olması gerekir. Bu, bir anlamda ürünün uluslararası dolaşımdaki pasaportudur.
 
CE belgesi sadece Avrupa Birliğince onaylanmış kurumlardan alınabilir. Her ürün belli bir yönetmeliğe göre belli standartları taşımalıdır ve bunun için de hazırlanmış resmi yönetmelikler mevcuttur. 

İnşaat mühendisliği işlerinde ve yapılarda kalıcı olarak kullanılan ve taşıdığı özellikler ile yapının performansına katkıda bulunan bu ürünler, 305/2011/AB Yapı Malzemeleri Yönetmeliğine göre belgelendirilir. Bu yönetmelikte, ürünlerin taşıdıkları risklere göre 5 farklı uygunluk değerlendirme metodu tanımlanmıştır.

Ürünün taşıdığı riskin önemine göre, yani, ürünlerin yapı malzemesi olarak taşıdığı önem arttıkça onaylanmış kuruluşun sorumlulukları artar. 

AB üyesi ülkelerce kabul görmüş ve uygulamada belli zorunlulukları olan yapı malzemeleri yönetmeliğinde ürünler genel olarak uyumlaştırılmış standartlara göre üretilmeli ve belgelendirilmelidir. Belgelendirme için konusunda uzman olan onaylanmış kuruluşlar bu gerekliliklerin karşılanıp karşılanmadığını değerlendirir.

Uyumlaştırılmış standartlar aynı zamanda ürünlerin hangi sisteme göre belgelendirilmesi gerektiğini de belirlemektedir. Bu sistemler, Performans Değişmezliğinin Değerlendirilmesi ve Doğrulanması (PDDD) sistemleridir. Adından da anlaşılabildiği üzere bu sistemler, ürünlerin; yapıya sağladıkları performanslarının değerlendirilmesi için izlenmesi gereken yolu ve karşılıklı sorumlulukları belirlemektedir. 

Belgelendirme sürecinde aşağıdaki adımları izlemek gerekir:

Önce ürünün yapı malzemeleri yönetmeliği kapsamında olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Ardından ürünün dahil olduğu uyumlaştırılmış standart tespit edilir. 

Standardın ön gördüğü PDDD sistemine göre onaylanmış kuruluşa başvurulur. Sözleşme imzalanır.

Sözleşmenin ardından, PDDD sisteminin ve standartların ön gördüğü şekilde, tip testleri gerçekleştirilir, fabrika üretim kontrol sistemi kurulup yürütülür. 

Onaylanmış kuruluş, ürün ile ilgili test veya denetim faaliyetlerini gerçekleştirdikten sonra, uygunluk değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa, kuruluş ürün için sertifika verir.

Ardından üretici, yapılan tip testleri ve ilgili belgeyi dayanak göstererek bir performans beyanında bulunur. Tüm bu süreçlerin ardından ürünler CE etiketi kullanabilir hale gelir. Üretici tarafından tüm ürünlere CE etiketi iliştirilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat