Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yalancı kabızlık nasıl geçer?

48,138
kez izlendi
Puan: 4.33 / 5
Detaylı Açıklama

Yalancı kabızlık nasıl geçer?

Yalancı kabızlık genelde bizim ülkemizde "kırkı çıkması" adı verilen döneme, yeni doğan bebeklerin 6. haftasına denk gelir. Yalancı kabızlık durumu bebek 6 haftalıkken başlar ve 5. aya doğru bebeklerin bağırsak hareketleri tekrar hızlandığı dönemde normale döner ve bebeğin her gün kaka yaptığını görürüz.

Yalancı kabızlık ileriye dönük problemler yaratmaz. Altını çizerek tekrar belirtmek gerekir ki, yalancı kabızlık sadece tek başına anne sütü alan bebeklerde görülen bir durumdur. 

Mama alan ya da katı gıda ile beslenen bebeklerin gün atlayarak kaka yapması hiç sağlıklı değildir. Ama bebeğin tek başına anne sütü alırken uzun süre kaka yapmaması kesinlikle bir sorun yaratmaz, bebeğin ileri dönemdeki sağlığı için herhangi bir sorun oluşturmaz. 

Genelde bebeklerde 6. aya doğru et gıdaya başlanır. Et gıdaya başladığımız zaman yemiş olduğu karbonhidratların, protein ve yağların bağırsak üzerindeki etkisiyle bebeklerin her gün kaka yapmasını bekleriz. Bu dönemde de bebekler her gün kaka yaptığı için yalancı kabızlık durumu da ortadan kalkmış olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat