Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yalancı gebelikle boş gebelik aynı mıdır?

10,076
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Yalancı gebelikle boş gebelik aynı mıdır?

Boş gebelik ve yalancı gebelik birbirlerinden tamamen farklıdır. Boş gebelikte gerçekten oluşmuş bir gebelik söz konusudur. Anne baba yumurtası muhtemelen annenin tüplerinde veya dış ortamda birleşmiş ve bu bir zigot embriyoyu oluşturmuş, bu embriyo da anne rahmine yerleşmiştir. Gebelik kesesi oluşmuş ve büyümeye başlamıştır. Gebelik hormonları yükselir, çoğu zaman ultrasonografik olarak değerlendirilebilir haldedir. 

Ancak yalancı gebelikte bunların hiçbiri söz konusu değildir. Esasında bir gebelik yoktur. Ancak kişi psikolojik nedenlerle kendisinin gebe olduğuna inanır, hatta öyle bir kuvvetle inanır ki beyni vücudunda o değişiklikleri yaratacak şekilde şekillenmeye başlar. Kilo alır, göğüsleri büyür, hatta göğsünden süt bile gelebilir. Ancak bunun gebelikle hiçbir alakası yoktur.

Boş gebeliğin sebebi genellikle bebekte genetik bir problem olmasıdır. Ayrıca kimyasal ve fiziksel faktörler de etkileyebilmektedir. Rahim içerisinde tutulması, hormonal desteğinin tam olmaması gibi sebepler de ortaya konmuştur. Boş gebeliğin kesin olarak sebebini bilmek her zaman mümkün değildir. Boş gebelik, istenen bir gebelikse eğer bazen anneler bu gebeliğin kaybıyla baş etmekte güçlük çekerler. Böyle bir durumda psikiyatriden faydalanabilirsiniz. Eğer tekrarlayıcı gebelik kayıpları varsa bu durum annelerde depresif hale gelebilir. Böyle durumlarda da psikiyatrinin desteği çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat