Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yalancı gebelik ile dış gebelik aynı mıdır?

5,520
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yalancı gebelik ile dış gebelik aynı mıdır?

Yalancı gebelik ve dış gebelik birbirlerinden tamamen farklıdır. Yalancı gebelikte kesinlikle bir gebelik söz konusu değildir. Gebelik belirtileri olabilir, bunlar subjektif- öznel belirtilerdir. Gebeliğin gerçek bulguları yoktur. Yani gebelik hormonu yükselmez ve bir bebek oluşmaz. Ancak kişi kendini gebe olduğunu zanneder ve buna inanır. Dış gebelik ise farklıdır.
 
Esasında normal koşullar altında gebelik annenin tüplerinde oluşur. Anne ve baba yumurtası burada bir araya gelir ve daha sonra yuvarlanıp çoğalarak rahime düşer, burada yuvalanır. Bazen tüp bebekte anne ve baba yumurtası dışarıda birleştirilir ve belirli bir noktada rahimin içerisinde zerk edilir. Eğer bu yuvarlanma sırasında tüpte takılı kalırsa, dış gebelik en çok tüplerde görülür. O zaman bebek orada yuvalanıp büyümeye başlar.
 
Rahmin iç kısmının dışında olan bütün gebeliklere dış gebelik denir. Bu tüplerde de olabilir. Bazen annenin yumurtalığına, bağırsaklarının üzerine, rahimin ağzına yerleşebilir. Bütün bunlar dış gebeliğin çeşitleridir. En sık rastladığımız tubal denilendir. Burada gerçekten bir gebelik söz konusudur. Hatta bazen bebek oluşup, kalp atımı dahi görebiliriz. Bunların miyada ulaşma şansı yok denecek kadar azdır. Çünkü tüp belirli bir noktadan sonra bebeği taşıyamaz ve anneye hayati tehlike oluşturacak şekilde kanamaya neden olabilir. Nadiren batına yerleşmiş olan ve beslenmesini bir şekilde bağırsaklardaki damarlar aracılığıyla yapmış miyada ulaşmış olan dış gebelikler de vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat