Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yahya Efendi Türbesi'nin özellikleri nelerdir?

750
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yahya Efendi Türbesi'nin özellikleri nelerdir?

Yahya Efendi Osmanlı dönemindeki mutasavvıflardan, alim ve şairlerden biridir. 1495 yılında Trabzon'da doğmuştur. Trabzon kadısının oğlu iken aynı dönemde Kanuni Sultan Süleyman'ın babasının Trabzon valiliği döneminde Kanuni'nin annesi Ayşe Hafza Sultan sütten kesilmiş, Yahya Efendi'nin annesi Afife Hanım kendisine süt vermiştir.


Kanuni ile süt kardeşidir. Sonra sarayda Kanuni'ye danışmanlık yapmıştır. Genç talebeleri de yetiştirmiştir. Kanuni'nin oğlu Mustafa'yı boğdurtması sonucunda bu olaya tepkisini dile getiren bir mektup yazmıştır. Kanuni bu mektuba çok kızmış ve kendisini saraydan emekli edip saray işlerinde çalışmasının önüne geçmiştir. 

Beşiktaş'ta Çırağan Sarayı'nın arkasında yer alan Yahya Efendi Türbesi alanını yerini satın almış ve kendisini burada gençleri yetiştirmeye adamıştır. Medresesi, aşevi ve kütüphanesi ile dönemin rağbet edilen tekkelerinden biri olmuştur. Ölümü sonrasında burası kendi öğrencilerinin, eğitim gördüğü insanların gömüldüğü bir mezarlık haline de gelmiştir. Adak için değil Yahya Efendi'ye saygıları sunmak amacıyla ziyaret edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat