Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Windows 10'un arayüzündeki yenilikler nelerdir?

3,411
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Windows 10'un arayüzündeki yenilikler nelerdir?

Windows 10'un arayüzüne baktığımızda Windows 8'e göre en önemli değişiklikler arasında "Başlat Menüsü"nün geri dönmesi olduğunu görüyoruz. Microsoft olarak kullanıcılarımızın alışkanlık ve ihtiyaçlarına kulak verdik ve Başlat Menüsünü Windows'a geri getirdik. Fakat Windows 8 kullanıcılarının alışmış oldukları uygulama kutucuklarını da yok etmedik. Aksine kullanıcılara Windows'u nasıl kullanmak istediklerine dair seçim şansı sunuyoruz. 

Başlat Menüsü
Bilgisayarımı açtığımda ve sol alttaki Windows butonuna bastığımda Windows 7'den alışkın olduğum başlat menüm karşıma çıkıyor. Bu menüde en sık kullandığım uygulamalar sıralanmış durumda. İstersem "Dosya Gezgini"nin üzerine gelerek en sık kullandığım klasörlere kolayca erişebilirim veya "Tüm Uygulamalar? bölümünden bilgisayarıma yüklemiş olduğum tüm uygulamaları alfabetik olarak görebilirim. Windows 8'deki uygulama kutucuklarını sevenler için bu özellik, Windows 10 başlat menüsüne eklendi. En sık kullandığım ve mağazadan indirmiş olduğum uygulamaları bu alana koyabiliyorum ve bu uygulamalardan bildirimleri başlat menümün içinde görebiliyorum. İstersem bunları tamamen de kaldırabilir veya başlat menümün ekranımda ne kadar yer kaplayacağına karar verebilirim. Bilgisayarı nereden kapatacağını kolayca görmek isteyenler için ise kapatma tuşu hemen elimin altında. 

Arama
Başlat menüsünün yanındaki arama kutucuğu hem bilgisayarımda hem de İnternet'te aramak istediğim her şeyi kolayca önüme getiren bir özellik. Üstelik aramalarımı kolaylaştırmak için en sık aradığım şeyleri bana öneri olarak da sunuyor. Arama özelliği sadece dosya ve web aramasıyla sınırlı değil, bilgisayarıma dair herhangi bir ayarı değiştirmek istediğimde bu alandan kolayca erişebiliyorum.

Görev Görünümü ve Çoklu Masaüstü
Arama kutucuğunun hemen yanında yer alan görev görünümü butonuna bastığımda şu anda bilgisayarımda açık olan bütün uygulamaları tek bir ekranda görüntüleyebilir, bunlardan istediğime kolayca girebilirim. Dokunmatik ekranlı bir cihaz kullanıyorsam Görev Görünümüne geçmek için tek yapmam gereken parmağımla ekranı solunda sağına doğru çekmek. Görev Görünümünde kendime ikinci bir masaüstü de oluşturabilirim. Örneğin ilk masaüstüm iş amaçlı olsun ve içinde Finans uygulamam açık olsun. Yeni oluşturduğum masaüstümü ise tamamen eğlence amaçlı kullanabilir, oyun uygulamalarımı daha kişisel bir deneyim yaşayabilirim. Ayrıca Windows 10 ile aynı ekran içinde farklı uygulamalar açmak ve onları yan yana dizmek de mümkün. Sürükleyip bırakarak bu işlemi kolayca yapabiliyorum.

Bildirim Merkezi
Windows 10'daki bir diğer yenilik de bildirim merkezi. Görev çubuğumun sağ alt köşesinde yer alan bildirim ikonuna tıklayarak kolayca açabiliyorum. Bu menüde kullandığım e-posta, sosyal medya uygulamaları gibi çeşitli uygulamalardan veya Windows'tan bana gelen bildirimleri görebilirim. Ayrıca aynı menüden ayarlarıma da kolayca ulaşabiliyorum. Örneğin bilgisayarımın ışık ayarlarını değiştirebiliyor, projeksiyon cihazına veya ekrana bağlama seçeneklerini görebiliyor veya tüm ayarlarımın olduğu menüyü açabiliyorum. 

Tablet Modu/Continiuum
Bildirim merkezinde sol alt köşede yer alan Tablet Modu özelliği, ekranı klavyesinden ayrılabilen ikisi bir arada tablet kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırıyor. Nasıl mı? Windows 10 ile birlikte yeni gelecek 2'si 1 arada cihazlarda yer alacak bu özellik sayesinde, kullanıcılar tableti klavyeden ayırdıkları anda Windows otomatik olarak tablet moduna geçecek ve hem başlat menüsü hem uygulamalar daha geniş, dokunmatik olarak kullanmaya daha uygun bir arayüze geçiş yapacaklar. Ekranı klavyeye geri taktığımda ise Windows tekrar masaüstü moduna geçerek uygulamalarımı klavye ve fare ile daha kolay kullanabileceğim bir hale getiriyor. İstersem bu geçişi kendim de Bildirim Merkezi?ndeki tablet modu butonuna basarak sağlayabiliyorum. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat