Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vücut kılları ile testosteron seviyesinin nasıl bir ilişkisi var?

75,146
kez izlendi
Puan: 4.84 / 5
Detaylı Açıklama

Vücut kılları ile testosteron seviyesinin nasıl bir ilişkisi var?

Testosteron vücuttaki birçok işlevinin yanı sıra temel erkeklik hormonudur. Testosteron sadece seksüel gelişim ile ilgili değildir. Erkeklerde ergenlikte gelişim, üreme sisteminin gelişmesi ve kognitif sistem üzerinde de etkilidir. 


Testosteron erkek tipi kıllanma ile yakından ilişkilidir. Erkeklerde kıl köklerinde kerotinosit denilen yapılar vardır. Ergenlikte vücuttaki testosteron seviyesi artınca testosteron bu yapıyla etkileşime geçer ve DNA ve RNA yapımını artırarak erkek tipi kıllanma denilen yüzde, cinsel bölgede, göğüste, kasıkta ve koltuk altında kıllanmayı sağlar. 

Ancak saç köklerindeki keratinosit testosterona karşı ters duyarlılıpa sahiptir. Vücudun diğer bölgelerindeki kıl kökleri testosterona olumlu tepki verip gelişirken saç kökleri tam tersi tepkiyi verir. Saç köklerindeki saç kılıfında bulunan keratinosit hücreler genetik yapı nedeniyle testosterona aşırı duyarlıysa saç dökülmesi ortaya çıakr. Saç dökülmesinin temel nedeni de budur. 

Yani aslında saç dökülmesi ile kişinin testosteron seviyesi arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Başka bir deyişle saçı dökülen erkeklerin daha fazla testosterona ve buna bağlı olarak cinsel güce sahip olduğu inanışı doğru değildir. Saç dökülmesine neden olan testosteronun fazla olması değil, saç köklerinin testosterona olan kalıtsal duyarlılığıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat