Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vücut direncini artırmada su tüketiminin önemi nedir?

2,936
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Vücut direncini artırmada su tüketiminin önemi nedir?

Vücut direncini artırmada su tüketiminin önemi büyüktür. Günlük olarak biz 2 - 2,5 litre (8 - 12 bardak) su tüketimi önerilir. 


Günlük olarak yeterli oranda su tüketip tüketmediğinizi anlamanın en kolay yolu idrar renginizi kontrol etmektir. İdrar renginiz açık ise yeterli oranda su alıyorsunuz demektir. 

Su tüketiminin önemi

Suyun, vücut direncini artırma ile birlikte besinlerin emilimi, sindirimi, taşınması ve atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması, vücudun ısı denetimi ve elekroitlerin taşınması gibi görevleri de bulunur. 

Vücudumuzdan yüzde 10'luk sıvı kaybı olduğunda susadığımızı anlamamız mümkündür. Yüzde 20'lik sıvı kaybı ise hayati tehlike oluşturur. Bu nedenle susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekir. 

Hareketli bireylerin günlük su tüketimine baktığımızda günde 2 bardak su tüketildiğini görüyoruz. Çünkü çay, kahve gibi sıvıları aldıklarından suya yer kalmıyor. Ancak bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsanız çay, kahve ya da asitli içecekler yerine mutlaka suya yer vermeniz gerekiyor. 

Sade su tüketmekte zorluk çekiyorsanız, suyun içerisine salatalık, elma, portakal, tarçın çubuğu, nane gibi ilaveler yaparak suyu farklı bir tada çevirebililirsiniz. Böylece hem C vitamini kaynaklarından faydalanıp hem de sıvı tüketimini artırabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat