Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

VPN ile internete girmenin kullanıcıya zararı var mı?

14,972
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

VPN ile internete girmenin kullanıcıya zararı var mı?

Virtual Private Network yani Sanal Özel Ağ teriminin kısaltılmışı olan VPN kısaca bilgisayarınızın internete ikincil bir cihaz üzerinden bağlantısı olarak ifade edilebilir. 

VPN sistemi basit bir anlatımla internet üzerinde kurulu bir bilgisayar ağından oluşur. VPN'ler, güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı gizlemek ve güvenli hale getirmek için kullanılabilir. VPN kullanıcıyı ülke kısıtlamalarından kurtardığı için yasaklı sitelere girmek için de faydalanılabilir. 

VPN kullanırken bağlantınız şifreli olduğundan, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifrelendiğinden, meraklı gözler ne yaptığınızı göremezler. 

Ancak bazı otoriteler veriler farklı bir ağ üzerinde geçtiği için özellikle finansal verilerin, yani kredi kartı numarası, banka şifresi, internet bankacılığı bilgilerinin kopyalanma riski olduğunu savunur. Bu nedenle bilinen ve çok kullanılan VPN servislerini kullanmakta fayda vardır.

VPN ile bağlandığınızda bağlantınız ikincil bir ağı dolaştığı için İnternet'e bağlanma hızınız da yavaşlayabilir. 

Bir cep telefonu ya da tablet üzerinde VPN ile internete giriyorsanız şarjınız daha hızlı bitebilir çünkü VPN uygulamaları yüksek işlemci hafıza kullanan uygulamalardır. 

Bu nedenle şarjınızın çabuk bitmemesi için sadece yasaklı sitelere giriş için VPN kullanabilir ve diğer zamanlarda uygulamayı kapalı tutabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat