Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Volvo XC70 özellikleri nelerdir?

74,933
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Volvo XC70 özellikleri nelerdir?

Rahşan Gülşan ile Popüler Teknoloji programının yedinci bölümündeki konuklarından ilki, Volvo XC70. Eğer Volvo'nun son 10 yılında efsanevi bir otomobilinden bahsedeceksek, bence şu anda içinde olduğum otomobildir. Volvo, Volvo XC70 modelini hayata geçirerek dünya üzerindeki en güzel otomobillerinden bir tanesini yapmış. 

Volvo Cross country serisini Volvo XC70 model otomobili ile başlattı ve cross country diğer firmalara da geçti, diğer firmalar da bu kategoriden otomobiller üretmeye başladı. Volvo XC70 aslında S80'in station'ı ama cross country adı önüne geldiği anda daha yüksek, bazı motor seçenekleri ile dört çeker ve çok daha geniş iç hacmi sunan bir otomobile dönüşmüş. En büyük özelliği dış tasarımındaki plastik parçalar. Otomobile biraz daha arazide keyifli kullanım şansı veriyor, Volvo XC70'in çizilme riski azalmış oluyor. Görsel olarak da biraz daha kuvvetli geliyor. Volvo XC70 kullanması gerçekten çok keyifli ve eğlenceli bir otomobil. Öncelikle bir Amerikan otomobili gibi kocaman bir otomobil. Çok geniş bir sürücü ve yolcu mekanı; bunun dışında kocaman da bir bagaj sunuyor ki, koltukları yatırdığınız zaman otomobil neredeyse bir minivana dönüşüyor. Hatta bir buzdolabı veya televizyon taşımak mümkün hale geliyor. 

İncelediğimiz Volvo XC70, son versiyon. Bundan sonra Volvo'nun ne yapacağız radikal yeni modellerle belli olacak. Çünkü bu sene S80 ile sona eriyor gibi görünüyor. 

Volvo XC70'te bir önceki versiyona göre neleri değiştirmişler diye baktığımızda bir iki küçük fark dışında önemli bir şey yok denebilir. Bunun bir tanesi göstergeler. Göstergeler de son derece önemli değişiklikler var.  Volvo'nun artık tüm otomobillerde kullandığı dijital gösterge bu otomobilde de yerini almış durumda. 

Şu an incelediğimiz versiyon 180 beygir gücünde 2lt. Önceki versiyon 163 beygirdi. Dolayısıyla motor gücü artmış durumda ama en önemlisi şanzıman değişmiş. Artık 8 ileri bir otomatik şanzımana sahip bir araç Volvo XC70. Bunun yanı sıra direksiyona kumanda gelmiş. Bu sayede Formula 1 tarzı direksiyondan vites değiştirebiliyoruz. Tüm bunların dışında görsel olarak Volvo XC70'da bir önceki versiyona göre fazla bir değişiklik yok. 

Volvo XC70'in dışına baktığımızda, ön cepheye gündüz aktif sürüş farları gelmiş. Bunu da otomobilin tasarımını çok değiştirmeden, farların altındaki sis farlarını çıkarıp başka ışık sistemini oraya takarak çözmüşler. Volvo XC70'de önceki modele göre arka far grubu değişmiş, ek olarak metal çıtalar gelmiş ama bunların dışında çok büyük bir fark yok. 

Volvo XC70 çok uzun süre kullanılacak bir otomobil çünkü çok kilometre yapsa da verimi düşmüyor. Büyük otomobil kullanmaktan hoşlanıyorsanız bu otomobil farklı bir seçenek. 

Volvo XC70'in 2,5 litre dizel versiyonu mevcut ve bu versiyonlar dört çeker ancak şu an benim kulllandığım 2 litre 180 beygir versiyon da hayli başarılı. Hem yakıt ekonomisi sunuyor, hem MTV'den yana ekonomi sunuyor; hem de daha küçük motorun getirdiği daha uygun fiyat söz konusu. Çünkü otomobilin fiyatı son ÖTV zammından sonra korkunç rakamlara ulaşmış, birçok insan için ulaşılmaz hale gelmiş durumda. Bu nedenle de Volvo otomobili Türkiye'ye sipariş ile getiriyor. Bu nedenle kendimi biraz da şanslı hissediyorum bu otomobili kullandığım için.

Volvo XC70 ile telefonu bluetooth'tan bağlayabiliyoruz. Bluetooth'tan bağlandığımız zaman müziğimizi de buradan dinleyebiliyoruz. iPod bağladığımızda iPod'umuzdaki tüm şarkıları buradan yönetebiliyoruz. Tüm bunların yanı sıra fiziksel ltuşların olması bence şahane bir özellik. Şarkı seçerken, telefon numarası çevirirken çok pratik oluyor bu tuşlar.

Bunun dışında isterseniz telefonu ayrı, müzik cihazını ayrı bağlayabiliyorsunuz. Yani bluetooth'tan bağlanacağınız zaman illa ki telefonunuzdan müzik dinlemek zorunda değilsiniz. 

Volvo XC70'de CD çalar da var. CD çalar yaşlanmaya başladı ve birçok otomobilde artık gelmiyor. Ben bu özelliği de seviyorum kendi adıma. 

Volvo XC70'da zevkli bir özellik daha var ki, benim Volvolarda sevdiğim bir özellik: Active cruise control. Örneğin şu anda bu düğmeye bastım. Arabanın önünde, burnunda siyah, verici gibi bir cihaz var. Bu cihaz öndeki otomobilleri takip ediyor ve ben hızımı artırdıkça o da hızını artırıyor. Ancak benim önümdeki otomobil benim ayarladığım hızdan daha yavaş giderse Volvo XC70 de otomatik olarak yavaşlıyor. Buradan takip mesafesini ayarlayabiliyorum. Bu sayede otomobil kendi kendine, hiçbir şekilde müdahaleye gerek bırakmaksızın dur-kalk bile yapabiliyor. Ancak bizim gibi, insanların her boşluğa girip çıktığı bir ülkede bu özelliği kullanmak hiç de kolay olmuyor.

Volvo cross country serisi kendi adıma çok beğendiğim bir seri. Keza XC60'ı da çok beğeniyorum ancak Volvo XC70'in havası bambaşka. Türkiye'de biz çok fazla station sevmiyoruz. Hele lüks segmentte station insanlara biraz daha zor geliyor ama bu otomobil sürüden ayrılıp farklı otomobil kullanmayı seven insanların otomobili birazcık da.  

2 litre dizel motor çok verimli, çok ekonomik ve insana sürüş keyfi de sunan bir otomobil. Üstelik beygir gücü 180 olunca şahane olmuş performansı. 

Volvo XC70'te şeritten çıktığınızda sizi uyaran bir sistem var. Bu da tabii uzun yolda kullanım için insana güvenlik gerekiyor ama İstanbul gibi büyük kentlerde otomobil kullanırken bu sistemi kullanmak çok kolay değil çünkü ülkemizde şeritler de çok doğru bir şekilde düzenlenmemiş durumda. 

Genel olarak baktığımızda Volvo XC70 arzu edilesi bir otomobil. Keşke Volvo XC70'i bitirmeseydi dedirtiyor ama bundan sonra, bunun yerine gelecek otomobil de en az bunun kadar keyifli olacak çünkü diğer firmalar da bundan sonra buna benzeyen otomobiller yaptılar. 

Volvo XC70 benim efsanevi otomobillerimden biri benim otomobil listemde. Siz ne düşünüyorsunuz, bilmiyorum ama eğer maddi gücünüz yetiyorsa ve büyük otomobil de seviyorsunuz bu son XC70 serisini kaçırmamanızı tavsiye ederim. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat